Pamięć niemożliwa

o pamięci w teatrze w Instytucie Teatralnym

O czym jeszcze chcielibyśmy pamiętać? Jak chcielibyśmy nie pamiętać? 21 maja o godz. 17 w siedzibie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach projektu "Scena powidoków. Pamięć w teatrze" odbędzie się warsztat poświęcony "Pamięci niemożliwej".

Celem projektu Weroniki Szczawińskiej jest zbadanie obszarów pamięci i niepamięci w polskim teatrze drugiej połowy XX wieku. Cykl spotkań o charakterze wykładów połączonych z dyskusjami i warsztatami.

Weronika Szczawińska - ur.1981, kulturoznawczyni, reżyserka teatralna. Absolwentka MISH UW, reżyserię studiowała w warszawskiej Akademii Teatralnej, obecnie doktorantka w Instytucie Sztuki PAN. Zrealizowała dwa spektakle ("Nie-pamięć", część tryptyku "Wyzwolenie-Próby" w Teatrze Polskim w Warszawie oraz "Jackie. Śmierć i księżniczka" na podstawie Elfriede Jelinek w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie), a także szereg czytań dramatów. W sezonie 2005-2006 członkini teatru Studium Teatralne. Jako autorka współpracuje z "Dialogiem", "Didaskaliami", "Teatrem", "Res Publica Nowa". Zajmuje się głównie problematyką pamięci i historii w teatrze oraz scenicznymi kłopotami z gender.

Tematem przewodnim cyklu jest potrzeba znalezienia nowego rodzaju języka, nowych strategii dla inscenizowania pamięci i mówienia o niej: potrzeba uwolnienia teatru od naiwnego, przeestetyzowanego lub publicystycznego ujęcia. Szczególny nacisk zostaje położony na związek sztuk performatywnych z pamięcią historii powojennej, zwłaszcza jej "przeklętych" obszarów, ale też na nowoczesny proceder "prywatyzowania historii". Podejmowana problematyka omawiana będzie głównie w kontekście polskiej sztuki awangardowej, źle obecnej w szerokiej świadomości kulturowej, a proponującej odkrywcze rozwiązania dotyczące impasu reprezentacji (jaki zawsze wiąże się z obrazowaniem pamięci). Krytycznej analizie zostanie poddana też gorączka pamięci i historii, która opanowała polski teatr w ostatnich sezonach.

UWAGA ZMIANY:

21.05. , g.17.00, :+| ul. Jazdów 1

Pamięć niemożliwa: warsztat strategie postpamięci czyli "jak opowiadać w teatrze o wydarzeniach, których się nie pamięta, a które powracają w powszechnej świadomości kulturowej".

28.05. , g.17.00, :+| ul. Jazdów 1

Gorączka pamięci: dyskusja z udziałem zaproszonych gości o histerii pamięci i historii - temacie dominującym w najnowszym polskim teatrze (nadrabianie historycznych "zaległości", Scena Faktu TVP, polityka pamięci).

4.06 Scena powidoków: wspólna praca z uczestnikami i zaproszonymi aktorami nad etiudami inspirowanymi fotografią, dokumentem oraz innymi artefaktami.

Zapisy: pawel.sztarbowski@instytut-teatralny.pl
(mi)


Materiały Organizatora
22 maja 2009

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...