Pamięć o odwadze

"Sierpniowe przełomy" - darmowe plenerowe koncerty Opery na Zamku w Policach i Szczecinie.

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na bezpłatne koncerty „Sierpniowe Przełomy", które odbędą się w tym roku w Policach 26 sierpnia (piątek) o 20.00 i w Szczecinie 28 sierpnia (niedziela), także o 20.00.

Bądźmy razem w tych dniach – solidarni jak bohaterowie sprzed lat...

Poniżej skrót konferencji prasowej w Policach (fot. Opera na Zamku, od lewej stoją: Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku i Władysław Diakun, burmistrz Polic), opis i obsada.

Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie:
Pierwszy raz zagraliśmy w Policach, gdy dowiedzieliśmy się, że stoi tu pomnik, jakiego w Szczecinie nie ma – dedykowany ludziom Sierpnia. Nie wyobrażałem sobie, że skoro tu pielęgnuję się piękną tradycję, to zróbmy to razem, ale nie w ten sposób, by popadać w nadmiernie nostalgiczny ton, jakby kolejna wojna wybuchła, bo to jest powód do ogromnej dumy i satysfakcji. W Polsce są tysiące miejscowości i tylko kilka z nich może poszczycić się tym, że w 1980 roku odegrały tak niebywałą rolę w historii kraju. Tamci bohaterowie byli tak samo odważni, jak żołnierze, którzy idą na front. Musimy o nich pamiętać z wielką dumą, zwłaszcza że wielu z nich jest zapomnianych... Ludzie potrzebują takiego kamienia węgielnego w swojej świadomości, żeby móc nabrać wiatru w żagle i mieć poczucie niezmiennej godności. Zawsze będę powtarzał, że my tu, na Pomorzu, jesteśmy fenomenem, jesteśmy z Sierpnia. Jedną z najcudowniejszych społeczności w Polsce. Wtedy liczyli się nie tylko ci pozamykani w zakładach, które strajkowały, ale też ci, którzy im pomagali. Gdy powstała Solidarność, wstąpiło do niej dziesięć milionów ludzi. Komuniści byli w szoku. To ich najbardziej zabolało – że aż tylu do tego ruchu należy. Do takich najpiękniejszych przykładów powinniśmy się odwoływać, łącznie z determinacją i odwagą tych, którzy nie bali dać się zamknąć w więzieniach, ryzykując życie. Bo przecież nikt wtedy nie wiedział, jak to się skończy.

Podczas koncertu usłyszymy przeboje, które słyszymy zawsze, nieśmiertelny „Sen o Victorii" i „Mury". Bohaterką tych interpretacji będzie Anna Gigiel-Biedka, fantastyczna i ceniona śpiewaczka, która całkiem niedawno wystąpiła w musicalu „My Fair Lady" w roli Elizy. Usłyszymy też znane utwory wybitnych i popularnych kompozytorów: Krzesimira Dębskiego, Andrzeja Korzyńskiego, Tadeusza Sygietyńskiego, Władysława Szpilmana i oczywiście Wojciecha Kilara, którego pamięć chcemy uczcić fragmentem z filmu „Kronika wypadków miłosnych", melodią skomponowaną dokładnie w 1980 roku. Wszystko to okrasi słowem Tomasz Raczek, a całość poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego Przemysław Zych, znany z autorstwa ścieżki dźwiękowej do baletu „Alicja w Krainie Czarów. Podczas koncertu można śpiewać, można nucić, co komu w sercu gra. Ta muzyka naprawdę łączy pokolenia. Ważne, żeby przynieść dobry humor.

Władysław Diakun, burmistrz Polic:

Dzięki dobrej współpracy z dyrektorem Opery na Zamku Jackiem Jekielem i marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem „Sierpniowe Przełomy" stały się już w Policach tradycją. Osoby, które były związane z tamtymi wydarzeniami, bardzo je przeżywają. One były ogromnie ważne nie tylko dla Szczecina, jego okolic, czy nawet całej Polski, ale i dla świata. Są niestety trochę przemilczane, a trzeba pamiętać, że Porozumienia Sierpniowe zostały podpisane w Szczecinie, dzień wcześniej niż w Gdańsku. Trzeba to przypominać.

Opis:
„Sierpniowe Przełomy" to nazwa plenerowego koncertu, którego idea zrodziła się w 2015 r. dla upamiętnienia wydarzeń szczecińskiego Sierpnia '80. Co roku, w ostatni weekend sierpnia Tomasz Raczek zabiera widzów w nastrojową podróż przez świat muzyki najsłynniejszych dzieł polskiej kinematografii. Kompozycje twórców muzyki filmowej, które zapisały się w pamięci kilku pokoleń wielbicieli polskiego kina, wykonują zaproszeni soliści oraz orkiestra Opery na Zamku. Tradycyjnie, w repertuarze koncertu znajdują się „Mury" Jacka Kaczmarskiego oraz śpiewany na zakończenie, przy ogromnym aplauzie publiczności „Sen o Victorii" grupy Dżem. To plenerowe, muzyczne wydarzenie przyciąga za każdym razem olbrzymią liczbę widzów, którzy w urzekającej atmosferze letniego wieczoru słuchają muzycznych tematów z ulubionych filmów, którym towarzyszą anegdoty, wspomnienia i ciekawostki opowiadane przez krytyka filmowego i publicystę Tomasza Raczka.

Od 2020 r. Orkiestra Opery na Zamku ma zaszczyt grać również dla mieszkańców Polic zgromadzonych na Skwerze im. św. Jana Pawła II. Na koncertach, zarówno w Szczecinie, jak i w Policach, obecni są zaproszeni goście – kombatanci oraz działacze Sierpnia 80', a także przedstawiciele lokalnych władz.

„Sierpniowe Przełomy" w Policach odbywają się przy wsparciu finansowym Województwa Zachodniopomorskiego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i środków Miejskiego Ośrodka Kultury w Policach. Organizatorem koncertu w Szczecinie jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Opera na Zamku w Szczecinie. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Wstęp na oba koncerty jest wolny. Wejściówki na koncert w Policach do odbioru w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach od 16 sierpnia. Liczba wejściówek jest ograniczona.
Police: 26.08. 2022, piątek, 20.00. Skwer im. św. Jana Pawła II w Policach
Szczecin: 28.08.2022, niedziela, 20:00. Centrum Dialogu "Przełomy", pl. Solidarności 1
Na koncert w Szczecinie prosimy zabrać koce i poduszki.
Obsada:
Śpiew - Anna Gigiel-Biedka
Orkiestra Opery na Zamku
Dyrygent - Przemysław Zych
Inspicjent - Maria Malinowska-Przybyłowicz
Prowadzenie koncertu - Tomasz Raczek

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery na Zamku
23 sierpnia 2022
Wątki
Lato 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia