Pamiętają o Edwardzie Żentarze

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

25 maja mija trzecia rocznica śmierci Edwarda Żentary - aktora teatralnego, filmowego oraz reżysera, który w latach 2008 - 2011 był dyrektorem Teatru Solskiego. Z tej okazji na scenie teatru wystąpi Stare Dobre Małżeństwo" z koncertem "In memoriam Edwarda Żentary".

Tym muzycznym wydarzeniem Teatr Solskiego chce wspomnieć zmarłego w 2011 roku dyrektora tarnowskiej sceny.

Edward Żentara występował na deskach wielu teatrów w Polsce, wśród których znalazły się między innymi Teatr im. Osterwy w Lublinie, Teatr Polski i Teatr Studio w Warszawie, Stary Teatr i Teatr im. Słowackiego w Krakowie oraz Teatr Polski w Szczecinie. Szerszej publiczności Edward Żentara dał się poznać grając w filmach Wojciecha Wójcika "Karate po polsku", "Siekierezadzie" Witolda Leszczyńskiego, czy "Trzech młynach" Jerzego Domaradzkiego. Za role filmowe został uhonorowany nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego i nagrodą Złoty Ekran, przyznawaną przez tygodnik "Ekran". Jako dyrektor Solskiego, Edward Żentara wyreżyserował spektakle "Zbrodnia i kara", "Rozmowy z katem" oraz "Przyjazne dusze".

Ku jego pamięci, 25 maja o godz. 19.00 na scenie zagra legendarna grupa Stare Dobre Małżeństwo od lat przemierza koncertowe szlaki. Zespół niezmiennie złożony jest z wyśmienitych muzyków towarzyszących założycielowi oraz liderowi SDM Krzysztofowi Myszkowskiemu, śpiewającemu swoje kultowe piosenki - od najstarszych (np. Blues o 4 nad ranem, Jak, Komunia, Blues dla Małej) po najnowsze (Topielica czy Ogień zapłonie w nas) - które ukazały się na najnowszej płycie zespołu - "Mówi mądrość".

Soczyste i aromatyczne brzmienie formacji zapewnia niebanalny zestaw instrumentów wykorzystywanych podczas recitali. Uwagę słuchaczy na przeszło dwie godziny przykuć powinny: gitary 6 i 12 strunowe, dobro, cajon, kontrabas oraz niepowtarzalne brzmienie harmonijki ustnej.

(-)
Materiał Teatru
21 maja 2014
Portrety
Edward Żentara

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...