Pamiętnik radzieckiej kosmonautki

"Walentyna" - reż,. Wojciech Faruga - Studio Teatralne Dwójki

30 listopada o godz. 22:45 w Studio Teatralnym Dwójki odbędzie się premiera spektaklu "Walentyna" w reż. Wojciecha Farugi. To przedstawienie, które powstało w ramach realizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych cyklu "Teatroteka".

Jest to projekt składający się z telewizyjnych spektakli opartych na współczesnej polskiej dramaturgii i reżyserowanych przez debiutantów w Teatrze TV. Pozostałe spektakle z cyklu będą emitowane w 2015 r. na antenach TVP2 i TVP Kultura.

Spektakl Wojciecha Farugi to opowieść o jednej z najbardziej znanych i jednocześnie zagadkowych kobiet XX wieku - Walentynie Tiereszkowej (na zdjęciu). Tiereszkowa była tkaczką, którą Chruszczow namaścił na pierwszą kobietę w kosmosie. Po powrocie na ziemię świeciła niemal boskim blaskiem. Stała się jedną z najjaśniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Związku Radzieckiego. Po 1989 roku Tiereszkowa zamilkła i do dziś nie rozmawia z dziennikarzami.

Spektakl Farugi to pomysł na opowiedzenie w bardzo oryginalnej formie historii, która nigdy wcześniej nie miała szansy być opowiedzianą. To spektakl i koncert, kreacja i dokument, łączące na jednej scenie chór śpiewaczek - bezimienną zbiorowość, symbolizującą radzieckie kosmonautki przygotowywane do lotu w kosmos, dublerki Walentyny, które na zawsze pozostają w jej cieniu - i aktorkę (Julia Kijowska). W spektaklu wykorzystano fragmenty oryginalnych pamiętników Walentyny Tiereszkowej i transkrypcje wypowiedzi radzieckich kosmonautów zaczerpnięte z dokumentu Macieja Drygasa "Stan nieważkości".

Wojciech Faruga o spektaklu: Walentyna to soczewka, skupia w sobie niezwykłą ilość opowieści. Radziecka bogini matka czy sowiecka Matka Boska, która otrzymywała setki tysięcy listów z prośbami o studia, o dobrą pracę, o daczę, o talon na samochód, o operację w klinice rządowej, o mieszkanie, o zagraniczne lekarstwa, o delegację do NRD, o zasiłki dla wielodzietnych rodzin, o garnitur ze spec przydziału i Muzeum Walentyny Władmirówny.

(-)
Mateirał Organizatora
29 listopada 2014
Portrety
Wojciech Faruga

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Dzień Dziecka w Baju P...
Zbigniew Lisowski
Wycieczka po Teatrze Baj Pomorski w T...