Pan Satie najlepszym spektaklem

15. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak

Zakończył się XV Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2011. Przez cały tydzień polskie i zagraniczne grupy teatralne prezentowały spektakle wykorzystując zarówno tradycyjne jak i nowatorskie techniki teatralne. W sobotę, 8 października, odbyło się rozstrzygnięcie festiwalowych konkursów i uroczyste wręczenie nagród

Tradycyjnie dla polskich zespołów zawodowych Festiwal KORCZAK 2011 miał jak co roku charakter konkursu. Spektakle oceniane były przez Międzynarodowe Jury Festiwalowe, złożone z wybitnych znawców teatru i twórczości dla dzieci i młodzieży:
- Pani Eva Czarska ze Słowacji, kierowniczka Centrum Bibiana ( Head of Creative Art Center) w Bratysławie. Autorka oraz kuratorka wielu wystaw, a przede wszystkim reżyser teatrów dla dzieci z wieloletnim doświadczeniem.
- Pani Hanna Baltyn z Polski, teatrolog, krytyk literacki, historyk teatru, autorka wielu artykułów i recenzji. Autorka książki "Iskier leksykon dramatu". Tłumaczka licznych książek, w tym "Historii teatru" pod redakcją Johna Russella Browna. Współpracuje z redakcjami miesięczników "Nowe Książki" i "Teatr" oraz kwartalnikiem "Notatnik Teatralny".
- Pan Marek Chodaczyński z Polski, manager kultury, reżyser teatralny. Prezes Stowarzyszenia Unia Teatr Niemożliwy – Teatr Lalek dla Dorosłych. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek. Na Festiwalu „Korczak” w Jury już po raz drugi.

Nagroda Grand Prix festiwalu – „Złocisty” została przyznana aktorkom niezależnego Teatru Atofri z Poznania za spektakl „Pan Satie” w reżyserii Beaty Bąblińskiej i Moniki Kabacińskiej. Ta kameralna grupa jest laureatem zeszłorocznej nagrody „Kota w worku” i została zaproszona w ciemno z dowolnie wybranym przedstawieniem. 

„Pan Satie” jest spektaklem przeznaczonym dla naj-najmłodszych widzów od roku do 5 lat, który został zaprezentowany w ramach festiwalowego programu „Ab ovo”. Jak mówią autorki: „Pan Satie jest Dźwiękiem i Rytmem. Pan Satie jest Muzyką. W papierowej scenografii powstają obrazy inspirowane utworami Erika Satie. Zabawy z dziecięcej wyobraźni łączą się z brzmieniem preparowanego pianina.”

Nagrodę „Kota w worku” – zaproszenie „w ciemno” z dowolnym spektaklem Teatru,
z pominięciem procedury kwalifikacyjnej na przyszłoroczną edycję Festiwalu Korczak przypadło teatrowi Lalka z Warszawy, za spektakl „Na Arce o ósmej”. Dodatkowo za wyjątkową scenografię Katarzyny Proniewskiej-Mazurek oraz za grę aktorską przyznano osobne wyróżnienia.

Już po raz trzeci na Festiwalu pięcioosobowa grupa jury dziecięcego z Teatru Poszukującego z Domu Kultury w Wesołej (opiekunem zespołu jest pani Bogumiła Stachurska) przyznała nagrodę „Ziarenko”. Jurorzy-juniorzy w imieniu dzieci przyznali nagrodę dla Teatru Kamienica z Warszawy za spektakl „Pamiętniki z Powstania Warszawskiego” w reżyserii Jerzego Bielunasa. Dorośli wyróżnili choreografię przedstawienia autorstwa Macieja Florka, zwłaszcza za sceny rozgrywające się w kanale.

Ponadto Jury postanowiło przyznać wyróżnienia dla:
- Pawła Weremiuka – za animację komputerową w spektaklu „Hommage à Chagall” Teatru Groteska z Krakowa,
- Beaty Bąblińskiej, Elżbiety Cios, Moniki Kabacińskiej, Elizy Gmerek, Bogdana Żyłkowskiego, a więc artystów Teatru Atofri z Poznania za realizację spektaklu „Pan Satie”,
- Marii Byrskiej za rolę Myszki w spektaklu „Calineczka” Teatru Banialuka z Bielsko Białej,
- Marty Guśniowskiej za sztukę „Pod-Grzybek”,
- Beaty Dudy-Perzyny, Anny Porusiło-Dużyńskiej i Tomasza Mazurka za role Pingwinów w spektaklu „Na Arce o Ósmej” Teatru Lalka z Warszawy.

Atesty – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego przyznawane przez Polski Ośrodek ASSITEJ otrzymały następujące spektakle:
- „Pinokio”, w reżyserii J. Kiliana, Teatr Polski, Warszawa
- „Na arce o ósmej”, w reżyserii A. Biziuk, Teatr Lalka, Warszawa
- „Świat Garmanna”, w reżyserii E. Piotrowskiej, Teatr Baj, Warszawa
- „Na arce o ósmej”, w reżyserii P. Aignera, Teatr Baj Pomorski, Toruń
- „Janosik. Naprawdę prawdziwa historia”, w reżyserii Ł. Kosa, Teatr Lalka, Warszawa
- „Żywoty świętych osiedlowych”, w reżyserii A. Kucińskiej, Teatr Ad Spectatores, Wrocław

Festiwal organizowany jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Festiwal od 11 lat jest prowadzony przez Grażynę Karwowską-Winiarek, która jest Dyrektorem Festiwalu. Wieloletnia już historia Festiwalu (pierwszy zorganizowany był w 1994 roku) to efekt konsekwentnego wybierania spektakli o najwyższym poziomie artystycznym, których tematyka obejmuje także istotne problemy dziecka, wspomaga walkę o jego prawa, roztrząsa dylematy moralne. Festiwal staje się forum wymiany poglądów i doświadczeń oraz sprzyja poszerzaniu horyzontów, nie tylko teatralnych.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Festiwal otrzymał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – Biura Kultury. Patronat honorowy objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Partnerami wspierającymi tegoroczny Festiwal są: Teatr RAMPA, Teatr LALKA, Instytut im. A.Mickiewicza oraz agencja Public Relations – ComPress. Patronat medialny nad tegorocznym wydarzeniem objęły: TVP Warszawa, Rzeczpospolita, Życie Warszawy, Radio WAWA oraz Echo Miasta.

Dawid Pietrzak
Materiały Organizatorów
13 października 2011

Książka tygodnia

Wybór poezji
Wydawnictwo Ossolineum
Zbigniew Herbert

Trailer tygodnia

Wiele demonów
Jacek Gomb