Pan Satie najlepszym spektaklem

15. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak

Zakończył się XV Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2011. Przez cały tydzień polskie i zagraniczne grupy teatralne prezentowały spektakle wykorzystując zarówno tradycyjne jak i nowatorskie techniki teatralne. W sobotę, 8 października, odbyło się rozstrzygnięcie festiwalowych konkursów i uroczyste wręczenie nagród

Tradycyjnie dla polskich zespołów zawodowych Festiwal KORCZAK 2011 miał jak co roku charakter konkursu. Spektakle oceniane były przez Międzynarodowe Jury Festiwalowe, złożone z wybitnych znawców teatru i twórczości dla dzieci i młodzieży:
- Pani Eva Czarska ze Słowacji, kierowniczka Centrum Bibiana ( Head of Creative Art Center) w Bratysławie. Autorka oraz kuratorka wielu wystaw, a przede wszystkim reżyser teatrów dla dzieci z wieloletnim doświadczeniem.
- Pani Hanna Baltyn z Polski, teatrolog, krytyk literacki, historyk teatru, autorka wielu artykułów i recenzji. Autorka książki "Iskier leksykon dramatu". Tłumaczka licznych książek, w tym "Historii teatru" pod redakcją Johna Russella Browna. Współpracuje z redakcjami miesięczników "Nowe Książki" i "Teatr" oraz kwartalnikiem "Notatnik Teatralny".
- Pan Marek Chodaczyński z Polski, manager kultury, reżyser teatralny. Prezes Stowarzyszenia Unia Teatr Niemożliwy – Teatr Lalek dla Dorosłych. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek. Na Festiwalu „Korczak” w Jury już po raz drugi.

Nagroda Grand Prix festiwalu – „Złocisty” została przyznana aktorkom niezależnego Teatru Atofri z Poznania za spektakl „Pan Satie” w reżyserii Beaty Bąblińskiej i Moniki Kabacińskiej. Ta kameralna grupa jest laureatem zeszłorocznej nagrody „Kota w worku” i została zaproszona w ciemno z dowolnie wybranym przedstawieniem. 

„Pan Satie” jest spektaklem przeznaczonym dla naj-najmłodszych widzów od roku do 5 lat, który został zaprezentowany w ramach festiwalowego programu „Ab ovo”. Jak mówią autorki: „Pan Satie jest Dźwiękiem i Rytmem. Pan Satie jest Muzyką. W papierowej scenografii powstają obrazy inspirowane utworami Erika Satie. Zabawy z dziecięcej wyobraźni łączą się z brzmieniem preparowanego pianina.”

Nagrodę „Kota w worku” – zaproszenie „w ciemno” z dowolnym spektaklem Teatru,
z pominięciem procedury kwalifikacyjnej na przyszłoroczną edycję Festiwalu Korczak przypadło teatrowi Lalka z Warszawy, za spektakl „Na Arce o ósmej”. Dodatkowo za wyjątkową scenografię Katarzyny Proniewskiej-Mazurek oraz za grę aktorską przyznano osobne wyróżnienia.

Już po raz trzeci na Festiwalu pięcioosobowa grupa jury dziecięcego z Teatru Poszukującego z Domu Kultury w Wesołej (opiekunem zespołu jest pani Bogumiła Stachurska) przyznała nagrodę „Ziarenko”. Jurorzy-juniorzy w imieniu dzieci przyznali nagrodę dla Teatru Kamienica z Warszawy za spektakl „Pamiętniki z Powstania Warszawskiego” w reżyserii Jerzego Bielunasa. Dorośli wyróżnili choreografię przedstawienia autorstwa Macieja Florka, zwłaszcza za sceny rozgrywające się w kanale.

Ponadto Jury postanowiło przyznać wyróżnienia dla:
- Pawła Weremiuka – za animację komputerową w spektaklu „Hommage à Chagall” Teatru Groteska z Krakowa,
- Beaty Bąblińskiej, Elżbiety Cios, Moniki Kabacińskiej, Elizy Gmerek, Bogdana Żyłkowskiego, a więc artystów Teatru Atofri z Poznania za realizację spektaklu „Pan Satie”,
- Marii Byrskiej za rolę Myszki w spektaklu „Calineczka” Teatru Banialuka z Bielsko Białej,
- Marty Guśniowskiej za sztukę „Pod-Grzybek”,
- Beaty Dudy-Perzyny, Anny Porusiło-Dużyńskiej i Tomasza Mazurka za role Pingwinów w spektaklu „Na Arce o Ósmej” Teatru Lalka z Warszawy.

Atesty – Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego przyznawane przez Polski Ośrodek ASSITEJ otrzymały następujące spektakle:
- „Pinokio”, w reżyserii J. Kiliana, Teatr Polski, Warszawa
- „Na arce o ósmej”, w reżyserii A. Biziuk, Teatr Lalka, Warszawa
- „Świat Garmanna”, w reżyserii E. Piotrowskiej, Teatr Baj, Warszawa
- „Na arce o ósmej”, w reżyserii P. Aignera, Teatr Baj Pomorski, Toruń
- „Janosik. Naprawdę prawdziwa historia”, w reżyserii Ł. Kosa, Teatr Lalka, Warszawa
- „Żywoty świętych osiedlowych”, w reżyserii A. Kucińskiej, Teatr Ad Spectatores, Wrocław

Festiwal organizowany jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ. Festiwal od 11 lat jest prowadzony przez Grażynę Karwowską-Winiarek, która jest Dyrektorem Festiwalu. Wieloletnia już historia Festiwalu (pierwszy zorganizowany był w 1994 roku) to efekt konsekwentnego wybierania spektakli o najwyższym poziomie artystycznym, których tematyka obejmuje także istotne problemy dziecka, wspomaga walkę o jego prawa, roztrząsa dylematy moralne. Festiwal staje się forum wymiany poglądów i doświadczeń oraz sprzyja poszerzaniu horyzontów, nie tylko teatralnych.

Podobnie jak w latach ubiegłych, Festiwal otrzymał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy – Biura Kultury. Patronat honorowy objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Partnerami wspierającymi tegoroczny Festiwal są: Teatr RAMPA, Teatr LALKA, Instytut im. A.Mickiewicza oraz agencja Public Relations – ComPress. Patronat medialny nad tegorocznym wydarzeniem objęły: TVP Warszawa, Rzeczpospolita, Życie Warszawy, Radio WAWA oraz Echo Miasta.

Dawid Pietrzak
Materiały Organizatorów
13 października 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...