Panel o literaturze i emigracji zakończy

Cykl "Powrót Gomborowicza"

Panelem Gombrowiczowskim "Literatura i emigracja" zakończy w niedzielę cykl "Powrót Gombrowicza" Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli k. Radomia. Placówka obchodziła w ten sposób 50. rocznicę powrotu pisarza do Europy po niemal ćwierć wieku emigracji argentyńskiej.

W Panelu Gombrowiczowskim wezmą udział pisarze, którzy - jak podkreślił kierownik muzeum Tomasz Tyczyński - doświadczyli życia i tworzenia poza krajem. Będą to: mieszkający od dwudziestu lat w Rosji Mariusz Wilk, pisarz, który opuścił Polskę po Marcu '68 Bronisław Świderski i Zbigniew

Kruszyński, emigrant polityczny w latach 80.

Panelowi towarzyszyć będzie wystawa fotografii nadesłanych na konkurs ogłoszony przez muzeum we Wsoli. Zdjęcia, prezentowane w Bibliotece Pedagogicznej w Radomiu, przedstawiają ulice noszące imię Witolda Gombrowicza i miejsca związane z pisarzem. Na fotografiach utrwalono ulicę Gombrowicza m.in. w Ustrzykach Dolnych, Częstochowie i Szczecinie. Jest także fotografia Przystanku Gombrowicz

w Buenos Aires w Argentynie - obecnie znajdującego się w remoncie jednego z budynków Biblioteki Narodowej; jeszcze kilka lat wcześniej sprzedawano tutaj ze specjalnego automatu miniaturowe trudnodostępne działa literatury argentyńskiej.

W kwietniu minęło 50 lat od opuszczenia przez Witolda Gombrowicza Argentyny. W kraju tym pisarz przebywał blisko 24 lata; od sierpnia 1939 r. do kwietnia 1963 r., gdy powrócił do Europy.

Panel "Literatura i emigracja" jest ostatnim wydarzeniem organizowanym w ramach cyklu "Powrót Gombrowicza", finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wcześniej w ramach cyklu w muzeum we Wsoli odbyły się m.in. spotkanie z Jorge Lavellim, reżyserem paryskiego spektaklu "Ślubu", który otworzył dramatowi Gombrowicza drogę na światowe sceny oraz z wdową po pisarzu Ritą Gombrowicz.

(-)
(PAP)
5 października 2013

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia