Panienka kąsa

"Żmija" - reż. Dorota Stalińska - Lubelski Salon Artystyczny

Żmija to harda rosyjska dziewczyna z charakterem. Chociaż jest zagubiona i samotna, to potrafi wytrzymać wiele. Monodram oparty na opowiadaniu Tołstoja w reżyserii i wykonaniu Doroty Stalińskiej niebawem w Lubelskim Salonie Artystycznym

Monodram miał premierę w 1978 roku. Stalińska grywa go jednak z powodzeniem i dzisiaj. Być może w opowieści o transformacji mieszczańskiej panienki jest coś metaforycznego i ponadczasowego. Los rzucił Olgę i jej rodzinę w wir krwawej wojny domowej. Zginęli jej rodzice, ją próbowano zabić dwukrotnie. Przeszła prawdziwą poniewierkę, trafiła do szpitala, a następnie do więzienia. Wreszcie, jako kobieta na froncie, służyła w kawalerii Armii Czerwonej. Komunizm i bolszewizm wywarły na niej piętno. Żmija zapytana, jakie są zadania radzieckiej armii, umie wyrecytować wzorowo na jednym tchu: "Walka z krwawym kapitalizmem, obszarnikami, popami i interwentami w imię szczęścia wszystkich ludzi pracy na świecie".

Dorota Stalińska kreując postać Żmiji stara się wyjść poza refleksję o bezradności człowieka wobec historii i odpowiedzieć na pytanie o uniwersalne wartości, a także o to, kim jest bohaterka. Za tę kreację aktorka otrzymała szereg wyróżnień, m.in. I Nagrodę na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu.

"Żmija", 24 marca, Warsztaty Kultury (ul. Popiełuszki 5), godz. l9.oo,bilety 26 i 35zł

Sylwia Hejno
Polska Kurier Lubelski
17 marca 2011

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia