Paradoks prostego człowieka

"Spreżyna" - reż. Krzysztof Kaczmarek - Teatr Mały w Manufakturze

Nie mogliśmy podjąć innej decyzji - Krzysztof Kaczmarek , absolwent łódzkiej filmówki z roku 1979 odwiedza ojczyznę przylatując z Australii i po latach znów zagra dla polskiej publiczności. Żyjąc w dalekiej Australii od lat bezustannie kreuje swoją dłogoletnią teatralno-filmową rzeczywistość. Ma na swoim koncie istotne role w w filmach faburalnych i serialach australijskich.

 

Sukcesy polskich aktorów w Australii - Gosi Dobrowolskiej, Jacka Komana czy Bogdana Kocy i właśnie Kristofa Kaczmarka- stawiają przedstawicieli polskiego aktorstwa w rzędzie ważnych twórców wspólczesnego australijskiego kina i teatru. Zwłaszcza sceny teatralnego udergrandu w Melbourne czy Sydney są miejscem realizacji tych artystycznych poszukiwań.

Krzysztof przywozi ze sobą monodram zrealizowany premierowo w języku angielskim, ale specjalnie dla tego jedynego w Polsce przedstawienia aktor opanował tekst w ojczystym języku - po polsku.

Aktor i reżyser po latach wraca na scene w Polsce właśnie w Teatrze Małym w łódzkiej Manufakturze z monodramem "Spreżyna" wg S. Mrowińskiego, który prezentował w jezyku angielskim na kilku scenach Melbourne, włączajac Fairfax Studio, Arts Centre w Melbourne.

Sam dramat jest już wyzwaniem - Krzysztof wciela sie w role złamanego człowieka, który wciąż żyje przeszłością w swojej glorii. Mimo, że ośmieszony, zdradzony, poniżony ciągle wierzy w siebie - w myśl przekonania -"jestem najlepszy" - pytanie tylko pozostaje czy jest to prawdziwa wiara, czy ucieczka od rzeczywistości?

"Sprężyna" wydaje się być prostym, nieskomplikowanym dramatem mówiącym o typowej dla wielu sportowców karierze. To problem, który dotyczy każdego z nas. I tak jak pisze autor Stefan Mrowiński : "Monodram brutalnie podkreśla paradoks prostego człowieka, którego żarliwość i siła podporządkowane są sukcesowi, ale sukces ten był nie do zaakceptowania dla tych wszystkich wokół niego, którzy okazali się moralnie próżni."

Bilety w cenie 25 zł można kupić na stronie INTERTICKET.pl lub na dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu. Gramy14 lipca o godzinie 19:15 - sobota .

Bilety do nabycia:
https://www.teatr-maly.pl/spektakle/springer-sprezyna-by-stefan-mrowinski.html

Teatr Mały w Manufakturze, sobota 14 lipca 2018, godz: 19:15

Serdecznie zapraszamy.

Beata Kaczmarek
Materiał Teatru
13 lipca 2018

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...