Pasjonat, koneser i popularyzator opery

5. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego - Biała Podlaska 20 – 27 sierpnia 2023

Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego ma na celu kontynuowanie tradycji popularyzowania muzyki klasycznej oraz sztuki operowej, operetkowej i musicalowej. Piąta jubileuszowa edycja tego niezwykłego wydarzenia odbędzie się w dniach 20 – 27 sierpnia 2023 roku w Białej Podlaskiej. Koncerty zostały zaplanowane również w Sarnakach (20 sierpnia i 9 września), Leśnej Podlaskiej (17 września) i Katowicach (21 października).

Wszystkie wydarzenia tegorocznego Festiwalu, objętego patronatem medialnym Dziennika Teatralnego, są prezentowane bezpłatnie jako promocja kultury wysokiej. Jest to możliwe dzięki mecenatowi: Miasta Biała Podlaska, Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie.

Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego odbywa się od 2019 roku. Oprócz popularyzowania sztuk muzycznych zaprasza także wybitnych aktorów znanych z teatrów, filmu i telewizji. Ważnym elementem jest edukacja muzyczna – przekazywanie kolejnym pokoleniom szacunku do klasyki i śpiewu operowego. Festiwal promuje także młodych śpiewaków i instrumentalistów.

W ramach koncertów galowych prezentuje laureatów Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Bogusława Kaczyńskiego, współorganizowanego przez Zespół Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina z dyrektorem Waldemarem Maciejem Robakiem, Fundację ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego oraz Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Michała Litwiniuka. Przewodniczącym jury konkursu, którego pierwsza edycja odbyła się w czerwcu 2023 roku, jest rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, wybitny akordeonista, prof. dr hab. Klaudiusz Baran.

Organizatorzy Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego
Organizatorami Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego są: ORFEO Fundacja im. B. Kaczyńskiego z Przewodniczącym Rady Zbigniewem Napierałą, Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk i Bialskie Centrum Kultury z dyrektorem Zbigniewem Kapelą na czele. Dyrektorem artystycznym Fundacji ORFEO i Festiwalu jest reżyser telewizyjny, teatrolog i menedżer kultury Krzysztof Korwin-Piotrowski.
Festiwal na stałe wpisał się do kalendarza ogólnopolskich wydarzeń promujących muzykę klasyczną, operową i operetkową. Wydarzenie w Białej Podlaskiej zgromadziło na scenie wiele gwiazd. Wystąpili śpiewacy operowi: Małgorzata Walewska, Iwona Socha, Małgorzata Długosz, Aleksandra Kubas-Kruk, Ewelina Szybilska, Anna Radziejewska, Ewa Biegas, Daria Lytovchenko, Justyna Reczeniedi, Anita Maszczyk, Joanna Szynkowska vel Sęk, Kamila Lendzion, Anna Barska, Paulina Janczaruk, Joanna Trafas, Rafał Siwek, Łukasz Gaj, Zbigniew Macias, Tadeusz Szlenkier, Adam Zdunikowski, Jan Jakub Monowid, Adam Sobierajski, Mykola Kornutyak, Oleh Lanovyi, Tomasz Rak, Sławomir Naborczyk, Jakub Milewski. Zaprezentowali się aktorzy musicalowi i gwiazdy piosenki: Katarzyna Cerekwicka, Maria Meyer, Ewa Uryga, Wioletta Białk, Agnieszka Przekupień, Ewa Łobaczewska, Mateusz Deskiewicz, Michał Gasz. Zachwycili publiczność instrumentaliści: skrzypaczka Kamila Wąsik-Janiak, akordeonista Klaudiusz Baran, pianiści Mirosław Feldgebel i Krzysztof Trzaskowski, saksofonista Jerzy Główczewski, kontrabasista Maciej Kitajewski, 14-letni skrzypek Aleksander Żyła. Promowani byli młodzi śpiewacy, laureaci międzynarodowych konkursów: Aleksandra Blanik, Wioletta Sędzik, Stanisław Napierała, Karol Skwara.

Patron Fundacji
Bogusław Kaczyński był pasjonatem i koneserem opery oraz najsłynniejszym popularyzatorem muzyki operowej w Polsce. Zapisał się w dziejach współczesnej kultury polskiej jako krytyk, a także niezwykle lubiany komentator telewizyjny i radiowy, laureat trzech Wiktorów i Super Wiktora. Urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej. Od 1984 roku przez 28 lat pełnił funkcję dyrektora Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie, a cykl „Bogusław Kaczyński przedstawia" ze spektaklami muzycznymi i galami, organizowany przez Barbarę Kaczmarkiewicz w Sali Kongresowej, cieszył się ogromnym powodzeniem.

Program Festiwalu
Festiwal poprzedzą dwa wydarzenia towarzyszące. 19 sierpnia o godz. 17. 30 w Parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej w koncercie MUZYKA U RADZIWIŁŁÓW wystąpią uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej. W programie zaplanowano muzykę klasyczną i współczesną w wykonaniu wielu instrumentalistów. Koncert będzie przygotowany pod kierunkiem dyrektora ZSM w Białej Podlaskiej Waldemara Macieja Robaka. Patronat nad nim objął prezydent miasta Michał Litwiniuk.

W niedzielę, 20 sierpnia, o godz. 15.00 w Kościele św. Piotra i Pawła przy klasztorze Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Serpelicach wystąpią: Iwona Hossa (sopran), Adam Zdunikowski (tenor), Mirosław Feldgebel (fortepian), Aleksander Żyła (skrzypce), Maria Trofymchuk (fortepian), Ewa Arasymowicz (prowadzenie), Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja). Muzyczne popołudnie pod tytułem OD GOUNODA DO CHOPINA jest organizowane w cyklu „Koncerty klasyczne w gminie Sarnaki". W programie znajdą się arie z oper Gounoda, Bizeta, Verdiego, Pucciniego oraz pieśni Chopina, Karłowicza, Moniuszki, Szymanowskiego, Paderewskiego.

Inauguracją festiwalu będzie koncert KLASYCZNIE I ROMANTYCZNIE, 20 sierpnia o godz. 18.00 w Amfiteatrze w Białej Podlaskiej (ul. Warszawska 12). Wystąpią: Iwona Socha (sopran), Łukasz Gaj (tenor), laureat Grand Prix I Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Bogusława Kaczyńskiego – Maksymilian Lejk, zespół Artura Jaronia Strauss Ensemble. W programie zaplanowano dzieła Scarlattiego, Verdiego, Straussa, Kalmana, Lehara, Zellera, Galliano, Piazzolli i pieśni neapolitańskie.

21 sierpnia o godz. 18.00 w Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej (ul. Warszawska 11) Małgorzata Długosz wspominać będzie czasy dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego w Teatrze Muzycznym ROMA oraz historię Festiwalu im. Jana Kiepury, na którym wielokrotnie występowała. W PRZEBOJACH BOGUSŁAWA KACZYŃSKIEGO znajdzie się muzyka Mozarta, Donizettiego, Dworzaka, Raymonda, Kalmana, Stolza, Portera. Recital gwiazdy scen operowych i muzycznych Małgorzaty Długosz zostanie powiązany z pokazem fragmentów najciekawszych programów Bogusława Kaczyńskiego, zrealizowanych przez Telewizję Poznań za dyrekcji Zbigniewa Napierały. Na fortepianie zagra Artur Jaroń, spotkanie poprowadzi Krzysztof Korwin-Piotrowski.

W ramach cyklu MISTRZOWIE SCENY organizatorzy zapraszają na monodram ANDRZEJ SEWERYN – WOKÓŁ SZEKSPIRA w sali widowiskowej ROBiR w Białej Podlaskiej 22 sierpnia o 18.00. Najwspanialsze fragmenty arcydzieł Williama Szekspira (m. in. „Hamleta", „Makbeta" i „Otella") można będzie zobaczyć i usłyszeć w interpretacji jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Spektakl jest skierowany zarówno do koneserów tekstów Szekspirowskich, jak i do tych, którzy znają je nieco mniej. Andrzej Seweryn dokonuje reinterpretacji słynnych utworów, a twórczość angielskiego dramatopisarza zachwyca aktualnością, szczególnie w nowym przekładzie Piotra Kamińskiego.

Następnego dnia, 23 sierpnia o godz. 18.00 w Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej odbędzie się SPOTKANIE Z KATARZYNĄ KUBACKĄ-SEWERYN I ANDRZEJEM SEWERYNEM. W programie: rozmowa Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego i Gabrieli Kuc-Stefaniuk z Katarzyną Kubacką-Seweryn i Andrzejem Sewerynem o życiu, sztuce i wartościach kultury wysokiej.

Andrzej Seweryn jest sławnym w Europie aktorem filmowym i teatralnym. Pracuje także jako reżyser, pedagog i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie. Przez wiele lat był czołowym aktorem Comédie Française w Paryżu. Stworzył wiele kreacji w kinie europejskim. Został odznaczony Orderem Sztuk Pięknych i Nauk Humanistycznych, Legią Honorową Republiki Francuskiej, Złotym Medalem Gloria Artis i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Katarzyna Kubacka-Seweryn jest dyrektorem Festiwalu Filmów – Spotkań NieZwykłych w Sandomierzu, prezesem Fundacji Kultury i Sztuki TAKI JESTEM. Realizowała edukacyjny projekt Akademii Filmowej Otwórz oczy, w którym wzięło udział ponad 50 tysięcy uczniów. Przez kilka lat zasiadała w radzie Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Otrzymała 3 nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza.

W Dniu Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia w Amfiteatrze w Białej Podlaskiej (ul. Warszawska 12) odbędzie się koncert VIVAT UKRAINA! GALA LWOWSKIEJ OPERY NARODOWEJ. Wystąpią artyści Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej: Daria Lytovchenko (sopran), Maksym Vorochek (tenor), Petr Radeyko (baryton) i orkiestra kameralna. Gościnnie zaśpiewa Edyta Piasecka (sopran, Opera Krakowska), a zagra wirtuoz akordeonu i bandoneonu Klaudiusz Baran. Kierownictwo muzyczne objął Ivan Cherednichenko – dyrektor muzyczny Lwowskiej Opery Narodowej. Narratorami będą Krzysztof Korwin-Piotrowski oraz Bianka Zalewska – znakomita dziennikarka, odznaczona dwukrotnie przez prezydentów Ukrainy Orderem Księżnej Olgi za zasługi dla kraju. 8 marca 2023 roku została uhonorowana Międzynarodową Nagrodą dla Kobiet Niezwykłej Odwagi, którą odebrała w Białym Domu z rąk Pierwszej Damy USA Jill Biden oraz Sekretarza Stanu Antony'ego J. Blinkena.

W repertuarze gali znajdą się arie i duety z europejskiego repertuaru operowego (Mozart, Haendel, Donizetti, Bizet, Rossini). Orkiestra zagra „Pavanę na śmierć infantki" Maurice'a Ravela oraz utwór wybitnego ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka „Rapsodia karpacka". Zabrzmią również opracowania ludowych pieśni ukraińskich na głos i orkiestrę. Bogusław Kaczyński ściśle współpracował z Lwowskim Narodowym Akademickim Teatrem Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, gdy był dyrektorem Festiwalu im. Jana Kiepury.
Prapremiera spektaklu o Annie z Sanguszków Radziwiłłowej KSIĘŻNA ANNA RADZIWIŁŁOWA będzie miała miejsce 25 sierpnia o godz. 18.00 w sali widowiskowej ROBiR w Białej Podlaskiej. Księżna mieszkała w Białej (obecnie Białej Podlaskiej). Owdowiała w 1719 roku i od tego czasu aktywnie angażowała się w politykę domu radziwiłłowskiego, stając się główną autorką działań politycznych, ekonomicznych, a także inicjatorką polityki matrymonialnej swoich dzieci. Kanclerzyna nie szczędziła starań, aby wykorzystać okazje do kreowania wizerunku radziwiłłowskiej familii – zarówno w odbiorze publicznym, jak i sferze prywatnej. Swoją rolę we wskazanym procesie traktowała tym poważniej, że po śmierci męża, Karola Stanisława Radziwiłła (zm. 1719) czuła się odpowiedzialna za dalsze losy rodziny i jej społeczny odbiór. W okresie wdowieństwa Radziwiłłowa stała się więc faktyczną autorką polityki domu radziwiłłowskiego. Jako osoba niezwykle przedsiębiorcza, ambitna i doskonale zorientowana w realiach funkcjonowania kręgów politycznych i towarzyskich, sprawnie kierowała poczynaniami swych najbliższych krewnych. Za główny cel postawiła sobie ratowanie słabnącej w XVIII wieku pozycji Radziwiłłów. Czynnie angażowała się w zaaranżowanie małżeństw dla swoich dzieci, upatrując w tym drogi do odbudowy potęgi domu radziwiłłowskiego. Zmarła w 1746 roku.

Scenariusz napisał Jacek Daniluk, reżyserią zajęła się Danuta Szaniawska, kostiumy zaprojektowała Małgorzata Maciejewska. Scenografia jest pracą zbiorową plastyków Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego, a realizacją oświetlenia i nagłośnienia zajmują się Marcin Kalicki i Paweł Kędra. Wystąpią: Andrzej Antsipenka, Lena Antsipenka, Danuta Szaniawska, Tadeusz Humin, Bożena Jaroszuk-Różycka, Wiktoria Kościńska, Jerzy Nowachowicz, Faustyna Wojdakowska.

SPOTKANIE Z GRAŻYNĄ BRODZIŃSKĄ zostało zaplanowane na 26 sierpnia o godz. 18.00 w Bialskim Centrum Kultury. Bogusław Kaczyński nazywał tę wybitną artystkę pierwszą damą polskiej operetki. Mówił o niej: „Prezentuje najwyższy kunszt sztuki wokalnej. Obdarzona urodą, wdziękiem, scenicznym temperamentem, śpiewa, tańczy, czaruje publiczność teatralną i filharmoniczną. Jej pojawienie się na scenie wywołuje dreszcz emocji, a potem burzę oklasków. Potrafi ona, jak nikt inny, wzruszać i bawić, ujmuje nowoczesnością interpretacji i teatralną prostotą, lecz kiedy trzeba, zniewala należnym gatunkowi patosem. Dodatkowo potrafi obnosić po scenie swoje przepiękne suknie z maestrią godną największych".

ZACZAROWANY ŚWIAT OPERETKI będzie zakończeniem 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. W niedzielę 27 sierpnia o godz. 18:00 w Amfiteatrze w Białej Podlaskiej wystąpią: Grażyna Brodzińska (sopran), Wioletta Białk (sopran), Jolanta Kremer (sopran), Adam Sobierajski (tenor), Jakub Milewski (baryton), Katarzyna Wysłucha (aktorka), Orkiestra Straussowska Orfeum pod dyrekcją Mieczysława Smydy (skrzypce) i Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja). W programie znajdą się utwory z operetek: „Hrabina Marica", „Wesoła wdówka", „Wiktoria i jej huzar", „Zemsta nietoperza" i „Wiedeńska krew". Zabrzmi także kilka piosenek ze światowego repertuaru, m.in. „Besame mucho" oraz „Time to Say Goodbye". Twórcą scenariusza i reżyserem gali jest Krzysztof Korwin-Piotrowski.

W cyklu „Koncerty klasyczne w gminie Sarnaki" 9 września o godz. 18.30 w Kościele Parafialnym w Sarnakach wystąpią: Ewa Biegas (sopran), Zoya Petrova (sopran, Opera Narodowa w Bratysławie), Joanna Szynkowska vel Sęk (sopran), Aleksandra Blanik (sopran, Akademia Muzyczna w Katowicach), Kwintet Orfeum, Magdalena Rudnik (prowadzenie), Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja). W programie koncertu Z MUZYKĄ DO NIEBA zaplanowano arie z oper Gounoda, Bizeta, Verdiego, Pucciniego oraz pieśni Chopina, Karłowicza, Moniuszki, Szymanowskiego.

Soliści Teatru Wielkiego w Łodzi zaśpiewają w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej 17 września o godz. 17.00. Pojawią się: Patrycja Krzeszowska (sopran), Agnieszka Makówka (mezzosopran), Krzysztof Marciniak (tenor), Marcin Werner (fortepian), Maciej Baran (wiolonczela), Gabriela Kuc-Stefaniuk i Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja). W programie AVE MARIA I MESJASZ znajdą się pieśni religijne i fragmenty dzieł oratoryjnych, a także utwory Maryjne i fragmenty „Mesjasza" Georga Friedricha Händla.

KONCERT ARII I PIEŚNI w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbędzie się 21 października o godz. 18.00. Wystąpią: Ewa Biegas (sopran), Urszula Kryger (mezzosopran), Aleksandra Blanik (sopran), Monika Radecka (sopran), Grzegorz Biegas (fortepian), Violetta Rotter-Kozera (prowadzenie), Krzysztof Korwin-Piotrowski (narracja). Zostaną wykonane arie z oper Gounoda, Bizeta, Verdiego, Pucciniego oraz pieśni kompozytorów europejskich.

Patronami medialnymi Festiwalu są: Dziennik Teatralny, TVP Kultura, Wirtualna Polska, portal historyczny Dzieje.pl, portal ORFEO, „Ruch Muzyczny" (partner gali Lwowskiej Opery Narodowej), Polskie Radio Lublin, portal Biała 24, Radio Biper i „Podlasianin". Wydarzenie Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Krzysztof Korwin-Piotrowski
Dziennik Teatralny
9 sierpnia 2023

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia