Pasolini i inni w TR

retrospektywa wybranych filmów Pasoliniego

W związku z premierą spektaklu T.E.O.R.E.M.A.T. w reżyserii Grzegorza Jarzyny, opartego na twórczości Piera Paolo Pasoliniego (1 lutego 2009), w styczniu w TR Warszawa odbędzie się retrospektywa wybranych filmów Pasoliniego (15-21 stycznia) oraz trzydniowa konferencja poświęcona włoskiemu artyście Pasolini - poeta wolności (23-25 stycznia), w której udział wezmą goście z Włoch i Polski: Ninetto Davoli, Serafino Murri, Roberto Chiesi, Jarosław Mikołajewski i Tadeusz Sobolewski. Prowadzenie: Mateusz Werner, krytyk filmowy i literacki.

W ramach retrospektywy zaprezentujemy filmy: "Mamma Roma", "Ewangelia wg Świętego Mateusza", "Ptaki i ptaszyska", "Teoremat", "Chlew" oraz filmy krótkometrażowe: "Gniew", "Twaróg", "Ziemia widziana z księżyca", "Czym są chmury", "Opowieść o papierowym kwiecie". Na wszystkie pokazy filmowe i na konferencję wstęp wolny. 

1 lutego 2009 roku odbędzie się premiera spektaklu opartego na twórczości Piera Paolo Pasoliniego T.E.O.R.E.M.A.T. w reżyserii Grzegorza Jarzyny. W związku z tym wydarzeniem TR Warszawa zaprasza na trzydniową konferencję poświęconą włoskiemu artyście Pasolini - poeta wolności. Jej celem jest ukazanie Pasoliniego, jakiego mało w Polsce znamy, czyli nie tylko wybitnego reżysera, ale także twórcy wszechstronnego i ikony współczesnej kultury: poety, pisarza, kontestatora mieszczańskiej obyczajowości i komunisty. 

Do dziś nazwisko Pasoliniego – lub „P.P.P.”, jak sam siebie nazywał – kojarzy się z łamaniem tabu i skandalami, które wywoływał, ostro krytykując społeczeństwo, państwo i Kościół. Wręcz proroczo przewidział Pasolini to, co jest charakteryczne dla początku XXI wieku: przywłaszczanie i niwelowanie kultury, języka i zachowań społecznych przez media (przede wszystkim telewizję), a także przez ślepy konsumpcjonizm mas. 

„Prawdziwy faszyzm tkwi w gigantycznym kulturowym dopasowywaniu się, któremu trzeba przeciwstawić bunt i odmowę wartości, które wytwarzają odporność na niszczenie człowieczeństwa, niszczenie, które jest głównym celem dzisiejszych przywódców”. 

Pasolini skierował swoją uwagę na tematy pierwotne i ponadczasowe: religię, miłość, seksualność, piękno, przemoc, śmierć. Pełen pasji poruszał się poza wszystkimi normami i rozwinął charakterystyczną dla siebie estetykę protestu. Zarówno w liryce, prozie, dramacie, rysunkach, jak i w swoich filmach – stale tworzył poetyckie obrazy o ekstremalnej wyrazistości, w których delikatność i siła są ściśle ze sobą związane. Nierzadko prowadzą one w archaiczną przeszłość, ale tym bardziej bezkompromisowo konfrontują z teraźniejszością. 

Do dyskusji o życiu i twórczości artysty zaproszeni zostali goście z Włoch i Polski. O pracy na planie filmowym z Pasolinim opowie aktor Ninetto Davoli, który wystąpił w jego jedenastu filmach. Omówieniem polityczno-społecznych poglądów autora Gniewu zajmie się Serafino Murri, autor monografii o Pasolinim, reżyser i redaktor miesięcznika filmowego „Close up”. Cykl spotkań zakończy dyskusja panelowa na temat łączenia i przenikania różnych rodzajów sztuk w twórczości Pasoliniego. W panelu wezmą udział: Roberto Chiesi, pisarz, kurator Centro-Studi-Archivio Pasolini w Bolonii, Jarosław Mikołajewski, poeta i tłumacz poezji Pasoliniego, oraz Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta. Konferencję poprzedzi retrospektywa wybranych filmów reżysera w dniach od 15 do 21.01.09. Prowadzenie Mateusz Werner, krytyk filmowy i literacki 

A W STYCZNIU W TR:

W dniach 11-13 stycznia zapraszamy na kolejne pokazy przedpremierowe spektaklu T.E.O.R.E.M.A.T. Próba medialna spektaklu odbędzie się pod koniec stycznia. 

Poza tym w repertuarze: COKOLWIEK SIĘ ZDARZY, KOCHAM CIĘ Przemysława Wojcieszka (2-4 i 6 stycznia), STREFA DZIAŁAŃ WOJENNYCH Michała Bajera w reż. Natalii Korczakowskiej (8-10 stycznia) oraz DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU Doroty Masłowskiej w reż. Przemysława Wojcieszka (22-25 stycznia) 

5 stycznia w cyklu FILM W TR zapraszamy na przedpremierowy pokaz nowego filmu Petra Zelenki BRACIA KARAMAZOW, zrealizowanego w koprodukcji czesko-polskiej. Pokaz organizowany wspólnie z Gutek Film. 

18 stycznia odbędzie się czwarty odczyt z cyklu "Świat możliwy. Jak wygląda rzeczywistość widziana oczami artystów?" - tym razem gościć będziemy Bożenę Umińską-Keff, poetkę, pisarkę, publicystkę. Prowadzenie: Igor Stokfiszewski, członek zespołu "Krytyki Politycznej". 

19 stycznia w cyklu KONCERT w TR zagra LACHOWICZ z Michałem Gosem (perkusja) i Wojtkiem Bubakiem (gitara). Gościnnie na koncercie zagrają także Ania Dąbrowska i Marcin Izdebski. Oprawa wizualna: Cukier. Serdecznie zapraszamy! 

Rezerwacja biletów: kasa biletowa: 022 480 80 08 biuro obsługi widzów: bow@trwarszawa.pl (pon.-pt. godz. 9-16) ticket online - bilety w internecie i punktach sprzedaży w całej Polsce www.ticketonline.pl

Oprac.M.O.
Materiały Teatru
30 grudnia 2008

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia