"Pasożyty" znów w natarciu

Wznowienie tytułu w Teatrze Druga Strefa

Na teatralne deski stolicy wraca sztuka "Pasożyty" w reżyserii Tomasza Gawrona. Pierwsze spektakle już na początku stycznia 2013 roku.

Postępująca degradacja fizyczna i psychiczna bohaterów to główny motyw w "Pasożytach" Gawrona. Dramat ukazuje skomplikowane relacje skazanych na siebie pięciu osób, które muszą żyć razem w jednej przestrzeni. Każda z nich powoli przekracza granice, budując swój amoralny świat. Starszy mężczyzna, sprawca wypadku samochodowego, wkradnie się w życie młodych ludzi, żerując na ich naiwności. Doprowadzi bohaterów do katastrofy, a historii splecionych negatywnymi emocjami nie uda się już rozplątać.

- Chciałem uchwycić moment, kiedy człowiek w pełni świadomy swojego położenia, trafnie definiujący swój świat, nie potrafi wyjść z emocji, jakie ma wobec drugiej osoby. Brnie w nie ku zagładzie - tłumaczy Tomasz Gawron, reżyser spektaklu. - Wzajemna spirala "nakręceń", coraz groźniejsze w skutkach decyzje , zabawa w zawłaszczanie innych i formułowanie własnej prawdy okazują się bardziej pociągające niż to trzeźwe, racjonalne, uświadomione myślenie - dodaje.

Brutalna rzeczywistość teatralna skłania do poszukiwania sensu wyższego rzędu. Scenariusz powstał na podstawie "Pasożytów" Mariusa von Mayenburga. Tekst niemieckiego dramaturga Tomasz Gawron łączy z "Cząstkami elementarnymi" i "Możliwością wyspy", dziełami francuskiego pisarza, Michela Houellebecqa.

Powrót "Pasożytów" na scenę zbiega się z powstaniem nowego miejsca na teatralnej mapie Warszawy. Spektakl będzie wystawiany w budynku Produkcji Artystycznej (ul. Hoża 51), która dotychczas pełniła funkcję studia fotograficznego i eventowego. Teraz jednak mury starej fabryki otwierają się na teatr, a dramat w reżyserii Gawrona zainicjuje działalność nowej przestrzeni artystycznej w ścisłym centrum stolicy.

Obsada: Matylda Damięcka (Friderike), Grażyna Rogowska (Betsi), Przemysław Stippa (Ringo), Mirosław Zbrojewicz (Multscher) i Michał Ziembicki (Petrik).

Pierwsze spektakle odbędą się już na początku 2013 roku: 5 stycznia (sobota), godz. 19, 6 stycznia (niedziela), godz. 19 i 7 stycznia (poniedziałek), godz. 18

Miejsce: Produkcja Artystyczna, ul. Hoża 51 w Warszawie, II piętro.

(-)
Materiał Teatru
3 stycznia 2013
Portrety
Tomasz Gawron

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia