Passini pokaże efekty swojej pracy

Projekt „Dynamika metamorfozy”

Już w najbliższą sobotę (9 lutego) odbędzie się pokaz pracy w ramach projektu „Dynamika metamorfozy", prowadzonego od maja 2012 roku w Instytucie Grotowskiego. Prezentacja odbędzie się w Studiu Na Grobli.

W maju ubiegłego roku w Instytucie Grotowskiego rozpoczął się projekt artystyczno-badawczy Pawła Passiniego, Elżbiety Rojek i Przemysława Wasilkowskiego „Dynamika metamorfozy". Spośród ponad 230 chętnych wybrano piętnastu młodych aktorów z całego świata, którzy rekonstruują tajniki warsztatu antycznego aktora.

Uczestnicy projektu spotykają się raz na dwa miesiące podczas dziesięciodniowych sesji. Pracę zakończy spektakl, którego premierę zaplanowano na 2014 rok. Przewidziana jest także publikacja podręcznika, w którym znajdą się opis użytych metod, dokumentacja pracy oraz zapis doświadczeń prowadzących oraz uczestników. Oprócz nominowanego do Paszportów Polityki Pawła Passiniego, zajęcia prowadzą Elżbieta Rojek, aktorka i wokalistka oraz aktor Przemysław Wasilkowski, współpracownik Jerzego Grotowskiego w latach 1994–1999.

Celem projektu jest rekonstrukcja warsztatu antycznego aktora na bazie starożytnych tragedii Eurypidesa. Uczestnicy zgłębiają fenomen greckiego teatru i wyróżniającej go relacji aktor–chór–widz. Według twórców projektu, taki model teatru stwarza nowe narzędzia inscenizacyjne i dydaktyczne, które mogą zostać użyte we współczesnym teatrze.

Sobotnia prezentacja pracy, to efekt ponad pięciu miesięcy działań grupy. Odbędzie się ona w Studiu Na Grobli (ul. Na Grobli 30/32) o godz. 19.00. Wstęp na pokaz jest wolny.

Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl.

(-)
Materiał Organizatora
8 lutego 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia