Paszport Polityki w kategorii Teatr - dla Justyny Sobczyk i Teatru 21

28. Paszporty "Polityki" 2020

Paszporty "Polityki" to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Dziś po raz 28. nagrodzono twórców, którzy "nie ulegają modom i środowiskowym naciskom". Wśród laureatów znaleźli się m.in. Piotr Domalewski, Artur Liebhart oraz Małgorzata Mirga-Tas. Nagrodę specjalną otrzymali Bożena i Lech Janerkowie. Przedstawiamy pełną listę nagrodzonych.

"Stan klęski 2020 r. podniósł poprzeczkę wymagań dla twórców kultury. Nasza nagroda reaguje podwyższonymi dietami i większym wsparciem dla tych najbardziej utalentowanych" - przekazali organizatorzy wyróżnienia.

Gala Paszportów "Polityki" 2020 odbyła się 26 stycznia 2021 r. o godz. 20.15 - nagrody wręczono po raz 28. Uroczystość była transmitowana na antenie TVN. Transmisja live z wręczenia nagród była także dostępna w Player.pl oraz na profilu "Polityki" na Facebooku.

Transmisję rozpoczęto od krótkiego podsumowania 2020 r., w którym ze względu na pandemię koronawirusa wiele się zmieniło. Galę poprowadzili Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński. Król z zespołem byli gościem muzycznym wydarzenia.

Nagrody przyznawane są w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Od 2002 r. Paszporty obejmują także nagrodę specjalną - "kreator kultury" za specjalne osiągnięcia w krzewieniu kultury.

Oto nazwiska tegorocznych laureatów.

Kategoria Film: Piotr Domalewski
"Za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji" - wyjaśniono werdykt jury.

Kategoria Teatr: Justyna Sobczyk i Teatr 21
"Za przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste. I dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy – na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym" - podano w uzasadnieniu.

Kultura zdalna: Artur Liebhart - Millenium Dosc Against Gravity
Nagrodę w specjalnej kategorii Kultura zdalna przyznaliśmy w ramach Paszportów POLITYKI po raz pierwszy. Dyrektor Millennium Docs Against Gravity otrzymuje ją za działania, które zbliżyły twórców i publiczność w sieci.

Kategoria Literatura: Mira Marcinów
"Za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatka" wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego" - uzasadniono.

Kategoria Sztuki wizualne: Małgorzata Mirga-Tas
"Za sztukę, która efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie. Za szukanie w tradycji Romów ciągle aktualnych wartości i uniwersaliów" - podano w uzasadnieniu.

Kategoria Muzyka poważna: Ania Karpowicz
"Za konsekwencję i skuteczność w promowaniu zapomnianej muzyki XX wieku oraz muzyki współczesnej, w tym twórczości młodych kompozytorek. Za stworzenie Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik, które wrosły już w nasz pejzaż muzyczny" - uzasadniono przyznanie Paszportu.

Kategoria Muzyka popularna: Duet Siksa
Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem" - uzasadniono decyzję.

Kategoria Kultura cyfrowa: Marta Malinowska, Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec. Studio Different Tales
"Za tworzenie wciągających opowieści opartych na słowie, oszczędnie korzystających z obrazu i dźwięku, ale po mistrzowsku wykorzystujących medium gry wideo"

Nagroda dla "Kreatorów kultury": Bożena i Lech Janerkowie
- Za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności, snutą przez dekady w zespole Klaus Mitffoch, a później na autorskich płytach. Opowieść, której nie dogonił "lukratywny wieprz" i w której "wszystko było dobrze i wszystko w sam raz" – także dzięki temu, że snuta była przez dwoje muzyków będących dla siebie oparciem - uzasadniono.
__

Inicjatorem nagrody był Zdzisław Pietrasik - dziennikarz, publicysta, krytyk filmowy i teatralny, wieloletni szef redakcji kulturalnej w tygodniku "Polityka".

Idea wykreowania nowej nagrody była prosta: "nieuleganie modom i środowiskowym naciskom, uważnego wysupływania najbardziej wartościowych dokonań, ale i z przekonania, że młoda kultura jest dobrem, które należy wspierać i promować".

(-)
Onet.Kultura
27 stycznia 2021
Portrety
Justyna Sobczyk

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...