Patrycja Pieczara - dyrygentka

Zakończenie sezonu - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Urodzona w Krakowie. W 2008 roku ukończyła z wyróżnieniem teorię muzyki na Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2006 roku rozpoczęła studia dyrygenckie na tejże uczelni w klasie prof. J. Radwana, a następnie kontynuowała je pod kierunkiem wybitnego dyrygenta prof. T. Strugały. W czerwcu 2011 roku ukończyła studia magisterskie z wyróżnieniem, prowadząc koncert dyplomowy z Filharmonią Krakowską.

Od 2006 roku brała czynny udział w licznych kursach mistrzowskich (Międzynarodowej Akademii Bachowskiej, kierowanej przez H. Rillinga), warsztatach dyrygenckich prowadzonych przez H. Williamsa (Royal College of Music w Londynie) i N. Thomsona (Royal Academy of Music w Londynie).

W 2009 roku została wytypowana do wzięcia udziału w międzynarodowym kursie dyrygenckim w Londynie w ramach festiwalu Compernicus, prowadzonego przez prof. C. Mettersa (Royal Academy of Music). Rok później była uczestnikiem kursu mistrzowskiego prowadzonego przez prof. M. Stringera w Wiedniu.

W czasie studiów czynnie uczestniczyła w cyklicznych mistrzowskich kursach prowadzonych przez maestro G. Chmurę, oraz C. Mettersa na Akademii Muzycznej w Krakowie. 

W latach 2007-2011 aktywnie współpracowała z eksperymentalną orkiestrą Oddysey, prawykonując wiele utworów młodych kompozytorów związanych z Akademią Muzyczną w Krakowie.

W 2010 roku była asystentem w Operze Krakowskiej przygotowując premierę Carmen J. Bizeta pod kierownictwem T. Kozłowskiego, oraz premierę Barona Cygańskiego J. Straussa pod kierownictwem T. Tokarczyka. 
W październiku 2011 roku podpisała kontrakt z prestiżową agencją artystyczną
Harrison Parrott w Londynie.

Koncertowała dyrygując Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Istambul State Symphony Orchestra, Filharmonią Słowacką w Koszycach, jak również odbyła turnée z Krakowską Młodą Filharmonią w Niemczech. Jako jedyny polski uczestnik została zaproszona do wzięcia udziału w prestiżowym kursie mistrzowskim organizowanym przez Neeme i Pavo Järvich podczas letniego festiwalu w Estonii 2012 roku.
(materiał udostępniony przez artystkę)

(-)
Materiały OiFP
20 czerwca 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia