Paweł Kowalski - pianista

Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Jeden z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków. Był pierwszym, po Krystianie Zimermanie, wykonawcą Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego (zagrał go pod dyrekcją samego kompozytora w 1989 roku w Warszawie). W. Lutosławski napisał wtedy: "W p. Kowalskim znalazłem świetnego wykonawcę mego koncertu. Jest on wybitnie utalentowanym pianistą i wysoce inteligentnym muzykiem".

Studiował w Hochschule für Musik "Rheinland" w Kolonii, w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem) oraz w The Vancouver Academy of Music (stypendium W. Lutosławskiego).

Pianista koncertował w większości krajów europejskich, USA, Kanadzie i Ameryce Południowej (m.in. w paryskiej Salle Pleyel, Konzerthaus w Berlinie, Konserwatorium w Brukseli, RadioKulturhaus w Wiedniu, Tonhalle w Zurychu, Estonia Concert Hall w Tallinie). Występował na wielu festiwalach w Polsce (Warszawska Jesień, Festiwal w Łańcucie, Festiwal „Kwartet Śląski i Jego Goście") i za granicą (BBC w Londynie, Europalia, Klavierfestival Ruhr, Carinthischer Sommer, Concentus Moravie). Brał udział w licznych festiwalach Chopinowskich (ogólnopolskich i międzynarodowych).

Koncertował z orkiestrą Sinfonia Varsovia (pod dyrekcja Yehudi Menuhina), z orkiestrami radiowymi w Berlinie i Oslo, jak również z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Europie. Dokonał nagrań dla kilkunastu radiofonii. W swoim dorobku artystycznym posiada nagrania płyt z utworami Chopina, Beethovena, Brahmsa i Zarębskiego.

W ostatnich latach artysta koncertował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, z Polską Orkiestrą Radiową, występował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Tonhalle w Zurychu, Narodowej Sali Koncertowej im. Bartóka w Budapeszcie, w Sali Vratislav Lisinski w Zagrzebiu, w Salon Dorado w Buenos Aires oraz z Orquesta Sinfonica de Chile w Santiago.

Z okazji Roku Chopinowskiego wystąpił z recitalami oraz z koncertami z orkiestrami w polskich filharmoniach oraz m.in. w Konserwatorium Królewskim w Brukseli, w Konserwatorium w Palma de Mallorca – Inauguracja Roku Chopinowskiego na Balearach, w Wiedniu, Kuwejcie, z Orkiestrą Filharmonii im. George Enescu w Bukareszcie, na Festiwalu Wiosennym w Budapeszcie, z Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Filharmonii Narodowej w Warszawie i na festiwalu Swiss Classic Night w Winterthur oraz z Orkiestrą Wratislavia w Tonhalle w Zurychu , na Festiwalu Chopiniana w Kościele św. Krzyża w Warszawie oraz na inauguraję Festiwalu Chopin-Paderewski w Antoninie.

3 lipca 2011 z okazji inauguracji Prezydencji RP w Radzie Unii Europejskiej artysta wystąpił z Orkiestrą Filharmonii we Lwowie, wykonując Fantazję na tematy polskie op. 14 Chopina oraz IV Symfonię Koncertującą Karola Szymanowskiego.

Pianista jest jurorem międzynarodowych konkursów pianistycznych m.in Konkursu sim. Hummla w Bratysławie oraz „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy.

(materiał udostępniony przez artystę)

(-)
Materiały OiFP
29 lutego 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia