Paweł Przytocki - dyrygent

L. Bernstein, I. Strawiński - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w 1985 roku w klasie dyrygentury prof. J. Katlewicza. W latach 1986 -1987 był stypendystą Bachakademie Stuttgart (uczestniczył w kursach mistrzowskich prof. H. Rillinga). Już od 1983 roku współpracował z Filharmonią Krakowską, a od 1987 roku z Teatrem Wielkim w Łodzi. W latach 1988 - 1999 był dyrygentem, a także dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W latach 1995 - 1997 był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi.

Współpracuje z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, a także z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi za granicą (m.in. z Budapest Concert Orchestra, Orchestra Sinfonika de Xalapa, Real Filharmonia de Galicia, Capella Istropolitana w Bratysławie, Neue Philharmonie Westfalen, Philharmonisches Staatsorchester Halle, Bilkent Symphony Orchestra w Ankarze, Filharmonia im. Janacka w Ostrawie, Filharmonia Słowacka w Bratysławie, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Narodowa w Santiago, Filharmonia Narodowa w Zagrzebiu).

Występował w wielu prestiżowych ośrodkach muzycznych Europy, takich jak: Wiedeń (Musikverien), Berlin ( Konzerthaus), Bruksela (Palais des Beaux-Arts), Santiago (Teatro Municipal), Paryż (Théâtre du Châtelet), Hamburg (Musikhalle) oraz Bonn (Beethovenhalle).

Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań płytowych dla wytwórni DUX, Aurophon i Point Classics.

Od 2005 roku jest dyrygentem Teatru-Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.
W marcu 2009 roku objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie.

(źródło: przytocki.art.pl)

(-)
Materiały OiFP
23 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia