Pegaz z cylindra

27. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka

Spektakl "Opowieść o drzemiącym smoku" łotewskiego Latvia Puppet Theatre rozpoczął 27 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. Wcześniej sceną Teatru Lalki i Aktora zawładnął królik-sztukmistrz, którego próby wyczarowania z cylindra festiwalowej statuetki - pegaza zakończyły się w końcu powodzeniem.

- Ten festiwal jest już częścią życia mieszkańców Łomży - podkreślał prezydent miasta Mieczysław Czerniawski. - Na pewno będzie to święto dla mieszkańców miasta, a naszym gościom pragnę życzyć, by czuli się jak u siebie w domu!

Festiwal Walizka to przede wszystkim spektakle konkursowe. W tym roku o nagrody o łącznej wysokości 12 tys. złotych rywalizuje 13 teatrów z całej Europy, w tym cztery polskie.

Konkursowe spektakle to widowiska zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, nierzadko nagradzane już na innych festiwalach teatralnych. Każdego dnia można będzie oglądać 2-4 przedstawienia, nie tylko w Teatrze Lalki i Aktora, ale też w sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich oraz w Miejskim Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych. Nie zabraknie też "Moje miasto off festiwal", czyli tak lubianych przez mieszkańców miasta spektakli plenerowych na Starym Rynku. Jeszcze dzisiaj warszawski Teatr Akt zaprezentuje łączące teatr uliczny, pantomimę, spektakl cyrkowy i happening widowisko"In Blue". Jutro Teatr Woskresienia z Ukrainy wystawi "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa, zaś w piątek odbędą się aż dwa plenerowe wydarzenia: interaktywne widowisko muzyczne "Dźwiękowiązałka" perkusisty i wokalisty Sambora Dudzińskiego oraz "Hamlet" Williama Szekspira w interpretacji warszawskiego teatru Adama Walnego.

O tym, komu jury pod przewodnictwem Lucyny Kozień przyzna Grand Prix tegorocznej edycji festiwalu dowiemy się w sobotę o godz. 18.00, po zaprezentowanym poza konkursem przedstawieniu "Baśń o rycerzu bez konia" Teatru Lalki i Aktora.

- Festiwal z roku na rok cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem na całym świecie! - mówił jego dyrektor Jarosław Antoniuk. - Z ponad stu zgłoszeń, z różnych stron świata, wybraliśmy i zaprosiliśmy do Łomży 13 teatrów, które prezentują w konkursie bardzo różne widowiska, nie tylko lalkowe, ale też spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Bardzo bogaty jest również program off festiwalu - to widowiska, które na pewno zapadną mieszkańcom naszego miasta w pamięci!

Wojciech Chamryk
4lomza.pl
13 czerwca 2014

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia