Pełne są niebiosa i ziemia chwały Twojej

Requiem for the Living" Opery na Zamku w Kościele w Stargardzie

Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza na koncert „Requiem for the Living" Dana Forresta, dzieło muzyczne uznawane za jedno z największych XXI wieku. Koncert odbędzie się w czwartek 7 lipca o 20.00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Stargardzie przy ul. św. Jana Chrzciciela 1.

„Requiem for the Living" to utwór skomponowany w 2013 r. przez Dana Forresta – amerykańskiego kompozytora młodego pokolenia. Forrest zastosował w kompozycji pomysłowe rozwiązania rytmiczne oraz wprowadził do tradycyjnej formuły mszy żałobnej innowacyjne i zaskakujące zmiany, sprawiające, że Requiem for the Living uznawane jest za jedno z największych dzieł muzycznych XXI wieku.

W łacińskie teksty Forrest wplótł mszalne cytaty oraz fragmenty ze Starego Testamentu w języku angielskim. Kompozycja stanowiąca rodzaj modlitwy o pokój oraz wytchnienie dla żyjących i zmarłych ma przynieść ukojenie dla bólu, żalu i smutku trawiącego współczesnego człowieka. Jeden z fragmentów „Requiem – Pleni sunt caeli et terra gloria tua (Pełne są niebiosa i ziemia chwały Twojej)" inspirowany jest obrazami z teleskopu Hubble'a.

Podczas koncertu publiczność usłyszy również dwa krótsze utwory: Lux Aurumque Erica Whitacre'a oraz Agnus Dei Samuela Barbera.

Obsada:
Sopran solo - Tetiana Bilchak
Tenor solo - Ruslan Bilchak
Organy - Olga Bilas
Chór i Orkiestra Opery na Zamku
Dyrygent - Małgorzata Bornowska

Koncert wykonany będzie także w piątek 8 lipca podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery na Zamku
4 lipca 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia