Pełny program wydarzeń Europejskiego Forum Teatru

2. Europejskie Forum Teatru (ETF) - Opole: 11–13 maja 2023

Komisja Europejska ogłosiła pełny program wydarzenia i listę prelegentów w ramach Europejskiego Forum Teatru (EFT) w 2023 roku, które odbędzie się dla zaproszonych delegatów w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu w dniach 11-13 maja. Trzydniowe wydarzenie obejmie szereg prezentacji, otwartych dyskusji, wydarzeń networkingowych, warsztatów i występów związanych z tematyką teatralną.

Przywracanie blasku teatrowi europejskiemu

Europejskie Forum Teatralne (EFT) 2023 ma umożliwić spotkanie kluczowych osób europejskiej społeczności teatralnej i decydentów, aby wspólnie stawić czoła bieżącym wyzwaniom, przed którymi stoi europejski sektor teatralny. Zorganizowane przez Komisję Europejską wydarzenie opiera się na doświadczeniu pierwszej, internetowej edycji Europejskiego Forum Teatralnego z 2020 roku i ma na celu zapoczątkowanie długotrwałych, opartych na zaufaniu i ustrukturyzowanych dyskusji między sektorami. Dzięki udziałowi przedstawicieli wszystkich państw członkowskich UE, instytucji europejskich i społeczeństwa obywatelskiego Forum ostatecznie przekształci tę wspólnotę interesów we wspólnotę praktyków i profesjonalistów, wyposażonych w odpowiedni zestaw umiejętności do angażowania się w strategiczną współpracę transgraniczną.

Tworzenie nowego planu działania dla teatru europejskiego

EFT ucieleśnia zaangażowanie Komisji na rzecz europejskich wspólnot teatralnych i jej znaczenie dla społeczności europejskich. Tegoroczna edycja odbędzie się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury (DG EAC) poprowadzą na głównej scenie prezentacje przedstawiające przegląd aktualnych wydarzeń politycznych i priorytetów, a następnie przedstawią oświadczenie zamykające wydarzenie.

Ian De Toffoli i Natasha Syvanenko przeprowadzą delegatów przez ambitny trzydniowy program obejmujący prezentacje, otwarte dyskusje, wydarzenia networkingowe, warsztaty i występy.

Dzień 1 – Poszukiwanie płaszczyzn porozumienia

Ceremonia otwarcia wydarzenia zainauguruje działalność EFT w ramach „Wspólnej płaszczyzny", która położy podwaliny pod współpracę między decydentami politycznymi i twórcami teatralnymi, wokół podstawowych wartości instytucji europejskich. Pierwszego dnia EFT 2023 uczestnicy wezmą udział w dyskusji artystów pt. „Demokracja, międzynarodowa współpraca i siła teatru". Ta sesja zgromadzi siedmioro artystów, którzy opiszą i omówią swoje doświadczenia związane z siłą teatru oraz istotną rolą międzynarodowej współpracy i wymiany kulturowej w ich pracy.

Dzień 2 – Badanie możliwości twórczej współpracy artystycznej

Drugi dzień poświęcony będzie poszukiwaniom możliwości twórczej współpracy artystycznej. Celem będzie stworzenie trwałych płaszczyzn porozumienia między twórcami teatralnymi i decydentami politycznymi, jednocześnie zapewniając przegląd kluczowych wyzwań stojących przed sektorem i zapraszając uczestników do aktywnego zastanowienia się, jak je rozwiązać. Prezentacja Europejskiego Studium Teatralnego 2020, po której nastąpi przegląd bieżących wydarzeń politycznych i priorytetów Komisji Europejskiej w dziedzinie sztuk scenicznych, dostarczy uczestnikom podstawowych informacji, które zostaną bezpośrednio wykorzystane w kolejnych sesjach partycypacyjnych.

Uczestnicy wezmą udział w spotkaniach mających na celu zgłębienie kluczowych obszarów dla sektora teatralnego. Omówią między innymi warunki pracy specjalistów teatralnych, zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym, Europejski Zielony Ład i #NewEuropeanBauhaus, swobodę artystyczną, a także szeroko zakrojoną współpracę z Ukrainą. Dyskusja na temat najlepszych praktyk dotyczących takich tematów, jak „Zrównoważone i integracyjne tournée" lub „Eksperymenty teatralne z wykorzystaniem VR i robotyki" umożliwi szeroką wymianę informacji na temat innowacji i rozwoju w teatrze.

Dyskusje panelowe i prezentacje będą poświęcone palącym wyzwaniom społecznym, które mają na celu przekształcenie i odpowiednie wyposażenie europejskiego sektora teatralnego. Podjęte zostaną tematy współtworzenia cyfrowej zmiany w teatrze, nowych form interwencji zmierzających do zachowania różnorodności naszej planety oraz wspólnej strategii na rzecz zrównoważonego teatru w Europie.

Dzień 3 – Współtworzenie Przyszłych inicjatyw

Ostatni dzień EFT odbędzie się pod hasłem „Przyszłe inicjatywy". Rozmowy będą odbywać się w grupach moderowanych przez przedstawicieli sektora teatralnego, a ich celem będzie zbudowanie wspólnej europejskiej polityki teatralnej. Dzięki interakcjom między decydentami a sektorem teatralnym zostanie sformułowana wspólna wizja przyszłości, oparta na wkładzie uczestników oraz zapewniająca jak najlepsze dopasowanie zaleceń do pilnych potrzeb sektora. Informacje zwrotne z sesji grupowych zostaną podsumowane i omówione podczas panelu perspektywicznego, a następnie zostanie opracowany dokument „Rekomendacje opolskie", zawierający zalecenia dla europejskiego sektora teatralnego

Gospodarze Forum: Ian De Toffoli i Natasha Syvanenko

Edycję EFT 2023 poprowadzi utalentowany duet: Ian De Toffoli i Natasha Syvanenko!
Pochodzący z Luksemburga Ian De Toffoli jest wielojęzycznym autorem, dramaturgiem i badaczem z imponującym dorobkiem dzieł literackich napisanych głównie w języku francuskim. Współkierując prestiżowym wydawnictwem Hydre Editions oraz wykładając literaturę i teorię literatury na Uniwersytecie w Luksemburgu, De Toffoli wniesie na scenę bogate doświadczenie i wiedzę.

Drugą prowadzącą będzie dynamiczna ukraińska reżyserka teatralna Natasha Syvanenko. Po ukończeniu studiów kulturoznawczych na Kijowskim Uniwersytecie Sztuki Syvanenko zyskała renomę na ukraińskiej scenie teatralnej, łącząc reżyserię z zarządzaniem teatrem w wyjątkowy i urzekający sposób. Wykazując ogromną odporność i determinację, po ataku Rosji na Ukrainę w 2022 roku Syvanenko przeniosła się do Austrii, gdzie obecnie pracuje jako współpracownik teatralny w Schauspielhaus Graz.

Z tymi dwoma błyskotliwymi umysłami u steru EFT 2023 będzie wyjątkowym świętem literatury, teatru i różnorodności kulturowej!

Dodatkowe atrakcje w programie:
„Top Secret Research" Norberta Rakowskiego
„Danse Macabre" Renaty Piotrowskiej-Auffret
„The Wonderful Neither This nor That" Tomasza Cymermana

Szczegółowy program Europejskiego Forum Teatralnego 2023

Anna Nadolna
ITBC Communication
12 maja 2023

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia