Penderecki z Jarzyną przygotowują "Pasję..." na Misteria Paschalia

IX Festiwal Misteria Paschalia

Dzieło duetu wybitnych polskich artystów Krzysztofa Pendereckiego i Grzegorza Jarzyny usłyszymy w imponujących wnętrzach Alvernia Studios. Już 31 marca i 1 kwietnia zostanie tam pokazana "Pasja według świętego Łukasza" Pendereckiego, wyreżyserowana przez Jarzynę.

Kompozytor pracował nad utworem w latach 1963-1966. W "Pasji..." wykorzystał łaciński tekst Ewangelii św. Łukasza i Jana oraz wielkopostne hymny, psalmy i lamentacje.

Trwające około 80 minut dzieło zostało przeznaczone na chór chłopięcy, trzy chóry mieszane, trzy głosy solowe (sopran, baryton i bas), recytatora oraz wielką orkiestrę symfoniczną. Składa się ono z dwóch części przedstawiających losy Chrystusa, który na Górze Oliwnej dowiaduje się o zbliżającej się śmierci.

Kompozytor zadbał o to, by słuchacze poczuli się jak uczestnicy męki i śmierci Chrystusa na krzyżu.

Chodziło mi o to, aby nikt nie stał z boku. Każdy może być wciągnięty przez tłum pasyjny, który domaga się ukrzyżowania Chrystusa - tłumaczył Krzysztof Penderecki.

Poczucie uczestnictwa z pewnością wzmocni reżyseria "Pasji...". Bowiem Grzegorz Jarzyna to mistrz kreowania emocji na scenie. Będziemy więc świadkami m.in. pojmania Chrystusa, zobaczymy poruszające wyznanie Piotra, który z obawy o swoje życie wyprze się znajomości z nim oraz przekonamy się, jak wyglądało spotkanie Jezusa z Piłatem.

W drugiej części słuchacze będą towarzyszyć Chrystusowi podczas Drogi Krzyżowej. Pokazana zostanie m.in. scena ukrzyżowania Jezusa oraz jego rozmowy z matką i Janem pod krzyżem. "Pasję według świętego Łukasza" zakończy śmierć Chrystusa. W finale usłyszymy utwór "In te, Domine, speravi". Partie wokalne wykonają tu: Iwona Hossa - sopran, Piotr Nowacki - bas oraz Thomas Bauer - baryton. Solistom towarzyszyć będzie Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai, a także Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego.

Bilety wstępu na widowisko kosztują 120 zł. Można je kupić w punktach InfoKraków, na ul. św. Jana, pl. Wszystkich Świętych 2 i na ul. Powiśle 11 lub za pośrednictwem strony internetowej www.eventim.pl.

Urszula Wolak
Polska Gazeta Krakowska
21 marca 2012

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia