Perełka online - 27.12.20 g. 16.00

"Kolacja na cztery ręce" - reż. Krzysztof Jasiński - Teatr Stu

Zapraszamy Państwa - 27 grudnia o godzinie 16.00 na transmisję online archiwalnego spektaklu "Kolacja na cztery ręce" zarejestrowanego w Teatrze STU. Gwiazdorska obsada: Jan Nowicki, Jerzy Bińczycki i Jan Peszek, smakowita scenografia autorstwa Zofi de Ines-Lewczuk i reżyseria Krzysztofa Jasińskiego to gwarancja najwyższego poziomu artystycznego i fantastycznej rozrywki.
Kolacja na cztery ręce – reżyseria Krzysztof Jasiński (rok prod. 1990) - Teatr STU w Teatrze Telewizji - transmisja online na naszym kanale Youtube.

link:

https://youtu.be/_A1fp0-Ewks

Ostatnia, 101 premiera w teatrze Ja­sińskiego to spektakl "Kolacja na cztery ręce", również z okazji 50-lecia Jana Nowickiego. Materiałem scenicznym Jest sztuka Paula Barza, zachodnioniemieckiego publicy­sty, historyka kultury i muzy­kologa.

- Jest to debiut dramatur­giczny Paula Barza, pisarza właściwie nieznanego - mówi Krzysztof Jasiński - autora monografii o Bachu i znakomitych esejów muzycznych. "Kolacja na cztery ręce" to sztuka o fikcyjnym spotkaniu dwóch geniuszy: Bacha i Haendla, którzy choć żyli w tym samym czasie, nigdy się nie spotkali.

Rolę Jerzego Fryderyka Haendla wspaniale kreuje Jan Nowicki. Jana Sebastiana Ba­cha gra Jerzy Bińczycki. W bardzo ważnej roli służącego zobaczymy Jana Peszka.

- Oryginalny pomysł Jasiń­skiego polega między innymi i na tym - mówi autorka re­portażu, Nina Terentiew - że ten teatralny pastisz jest nie tylko prawdziwą ucztą intelek­tualną, ale także ucztą dla podniebienia - z wykwintny­mi potrawami i trunkami. To wszystko jest prawdziwe. Ak­torzy naprawdę raczą się ta­kimi specjałami, jak karczo­chy, ślimaki czy szampan. Publiczność jest zachwycona.

Jak to możliwe, aby spe­cjalnie do teatru sprowadza­no zza granicy różne przysmaki? - Otóż współtwórcą tego spektaklu jest znany restau­rator krakowski i artysta sztu­ki kulinarnej, p. Franciszek Skibiński. Niezwykła to bie­siada, w której dyskursowi o sztuce fugi towarzyszy symfo­nia smaków i zapachów. Za­chęcając Państwa do skorzy­stania z zaproszenia Niny Te­rentiew do Teatru STU nie pozostaje nic innego jak pow­tórzyć za Krzysztofem Jasiń­skim: Smacznego!
(Hanna Galska, Antena Nr 20, 6 maja 1990)

(-)
Materiał Teatru
24 grudnia 2020

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia