Permanentna rewolucja

"Szewcy" - reż: Piotr Ratajczak - Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego

Szewcy" Stanisława Ignacego Witkiewicza - premierowe przedstawienie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, upamiętniające 70. rocznicę śmierci znakomitego i wszechstronnego artysty, było godne jego imienia. Duch Witkacego był bowiem obecny na scenie i na widowni, choć konserwatywni odbiorcy sztuki mogliby mieć uwagi zarówno do treści jak i formy pokazania tego dramatu.

Reżyser Piotr Ratajczak i dramaturg Jan Czapliński, wprowadzając do przedstawienie nowe postaci i nowe teksty, w jakiś sposób przeciągnęli w czasie witkacowskie tezy o permanentnej rewolucji, której kresem może być tylko upadek kultury zachodniej. Kultury staczającej się, co znakomicie pokazują w filozoficznych dyskusjach stary mistrz szewski, Sajetan Tempe (znakomity Wojciech Rogowski) i prokurator Robert Scurvy (gościnnie Robert Zawadzki). Postacie Witkacego mówiące tekstem sprzed 75 lat, na całkowicie współczesnym wybiegu mody czy na planie muzycznego klipu są nadal autentyczne i przekonujące. Do niezwykle dynamicznego przedstawienia reżyser wprowadził też współczesne nam postaci (Jan Paweł II i Osama bin Laden) i teksty (o ZUS i skarbówce). Pokazano rewolucję na przykładzie rządzących do dziś światem pieniędzy i żądzy. Prymitywne instynkty fantastycznie odkryli w odważnych scenach erotycznych Aleksandra Padzikowska (jako dziwka) i Robert Zawadzki podczas orgii w luksusowym hotelu, goszczącym uczestników szczytu najbogatszych państw świata. 

Wierząc sztuce i widząc upadek kultury zachodniej, przychodzi nam czekać na wprowadzenie nowego ładu, który zaprowadzi na świecie - jak chciał Witkacy - Hiper-Robociarz, albo - jak sugeruje reżyser - jego współczesna odmiana, Osama bin Laden.

mił
Kurier Szczecinski
20 października 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki