Petycja do władz

Aktywiści piszą do władz miasta w obronie festiwalu teatralnego Dialog.

Akcja Kultura wystosowała apel o utrzymanie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog Wrocław. Petycja, którą można znaleźć w sieci i podpisać, adresowana jest do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oraz miejskich radnych.

W poniedziałek, 11 października, zaczął się 10. MFT Dialog - Wrocław. - To będzie ostatnia odsłona tego festiwalu - powiedziała w wywiadzie Olga Nowakowska, dyrektor programowa festiwalu. "Ktoś uznał, że "formuła festiwalu się wyczerpała". Ładne, okrągłe zdanie. Ktoś musiał nad nim długo myśleć" - napisał w swoim liście Tomasz Kireńczuk, były kierownik programowy Dialogu.

Na wieść o końcu Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog Wrocław Akcja Kultura wystosowała apel o utrzymanie imprezy w kalendarzu miasta. Petycja, którą zamieścili w sieci, adresowana jest do prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka oraz miejskich radnych.

"Z zaniepokojeniem przyjęliśmy zapowiedź tegorocznej, ostatniej edycji Dialogu i diagnozę dotyczącą wyczerpanej formuły festiwalu, jaka została odnotowana w protokole z posiedzenia Wrocławskiej Rady Kultury z dnia 16 września br." - pisze Akcja Kultura.

Festiwal Dialog. "Potrzebna jest deklaracja władz"

Autorzy petycji zaznaczają, że choć festiwal dotknęły finansowy kryzys i pandemiczna przerwa, to nie miało to wpływu na spadek zainteresowania imprezą. Dodają też, że cztery lata temu odmowa dofinansowania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu festiwalu zaowocowała "bezprecedensowym przykładem solidarności i sprzeciwu wobec cenzury: to publiczność zebrała wówczas brakujące 200 tys. zł na jego organizację".

Odnosząc się do dwudziestoletniej historii Dialog, jego zasług i formuły ("jest okazją do spotkania, rozmowy, konfrontacji, do debaty nie tylko o kształcie współczesnego teatru, ale też świata wokół nas" i artystycznej wartości Akcja Kultura uważa, że "potrzebna jest jednoznaczna deklaracja władz Wrocławia, że zależy im na przyszłości festiwalu i podejmą wszelkie możliwe kroki w celu jej zapewnienia".

"Tym spośród nas, którzy mieszkają lub mieszkali we Wrocławiu i przyglądali się katastrofie, która pogrzebała Teatr Polski, nie trzeba uświadamiać, jak łatwo jedną nietrafioną decyzją zniszczyć kulturalną markę i jak trudno ją odbudować. Chcielibyśmy wierzyć, że to doświadczenie zadziała jak szczepionka chroniąc wrocławską kulturę przed podobnymi, podejmowanymi pochopnie krokami w przyszłości. Dlatego apelujemy o zachowanie przestrzeni dla Dialogu, o przyszłość dla tego festiwalu" - piszą autorzy petycji. "Apelujemy do władz Wrocławia o jak najszybsze podjęcie rozmów z Krystyną Meissner pozwalających na zapewnienie stabilnej przyszłości tej wyjątkowej imprezie i o poinformowanie nas o wyniku tych rozmów".

Pełna treść petycji dostępna jest POD TYM ADRESEM. Na tej stronie można też podpisać apel do władz miasta w obronie festiwalu Dialog.

Rafał Zieliński
Materiał organizatora
14 października 2021

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia