Pięknie, gorzko, drapieżnie

"Majakowski // Reaktywacja... historia prawie prawdziwa" - reż. Andrzej Sadowski - Teatr Powszechnyw Radomiu

Włodzimierz Majakowski. Niepokorny artysta przekraczający ramy swojego czasu. Ekscentryk, geniusz, awangardzista. Z grupą takich jak on, młodych artystów wierzyli, że zmienią świat, że sztuka przeniesie ich ponad pospolitość życia.

Walczyli o swoje miejsce w świecie: pisząc, malując, fotografując: uprawiając sztukę. Pili, kłócili się, zdradzali, zazdrościli, kochali. O tym też mówili swoimi utworami. Majakowski o miłości pisał szczególnie - pięknie, gorzko, drapieżnie.

Ci szaleni młodzi artyści byli w jednej chwili pupilami sowieckiego systemu, by za chwilę popaść w niełaskę. Wszyscy już odeszli... a odchodząc wierzyli, że coś po nich zostało.

A co by było, gdyby grupa najbliższych przyjaciół poety miała okazję spotkać się po latach raz jeszcze? Gdyby każdy z nich dostał dodatkowe życie jak w grze komputerowej? I co by to było gdyby to spotkanie jak niegdyś odbyło się z okazji urodzin poety? Gdzieś w jakimś miejscu zwanym „przyszłością"...

Czy wszystko byłoby jak dawniej? Czy wykorzystaliby szansę tego ponownego spotkania? Co z dawną miłością? Co z nienawiścią i zazdrością?

Tragikomiczne, absurdalne zdarzenia, momentami groteskowy wręcz język sztuki. I porcja niezłej rockowej muzyki napisanej do utworów poety.

 

Jolanta Korłub
Materiał Teatru
17 maja 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...