Pięknie, gorzko, drapieżnie

"Majakowski // Reaktywacja... historia prawie prawdziwa" - reż. Andrzej Sadowski - Teatr Powszechnyw Radomiu

Włodzimierz Majakowski. Niepokorny artysta przekraczający ramy swojego czasu. Ekscentryk, geniusz, awangardzista. Z grupą takich jak on, młodych artystów wierzyli, że zmienią świat, że sztuka przeniesie ich ponad pospolitość życia.

Walczyli o swoje miejsce w świecie: pisząc, malując, fotografując: uprawiając sztukę. Pili, kłócili się, zdradzali, zazdrościli, kochali. O tym też mówili swoimi utworami. Majakowski o miłości pisał szczególnie - pięknie, gorzko, drapieżnie.

Ci szaleni młodzi artyści byli w jednej chwili pupilami sowieckiego systemu, by za chwilę popaść w niełaskę. Wszyscy już odeszli... a odchodząc wierzyli, że coś po nich zostało.

A co by było, gdyby grupa najbliższych przyjaciół poety miała okazję spotkać się po latach raz jeszcze? Gdyby każdy z nich dostał dodatkowe życie jak w grze komputerowej? I co by to było gdyby to spotkanie jak niegdyś odbyło się z okazji urodzin poety? Gdzieś w jakimś miejscu zwanym „przyszłością"...

Czy wszystko byłoby jak dawniej? Czy wykorzystaliby szansę tego ponownego spotkania? Co z dawną miłością? Co z nienawiścią i zazdrością?

Tragikomiczne, absurdalne zdarzenia, momentami groteskowy wręcz język sztuki. I porcja niezłej rockowej muzyki napisanej do utworów poety.

 

Jolanta Korłub
Materiał Teatru
17 maja 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...