Pierwsza gala w 2021 roku

Powstała nagroda im. Kazimierza Kutza

W porozumieniu z miastem Katowice, Teatrem Śląskim, Uniwersytetem Śląskim i rodziną zmarłego została utworzeniu nagroda im. Kazimierza Kutza.

Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów XX wieku zmarł w grudniu 2018 r. w wieku 89 lat. Zasłynął jako filmowy portrecista Śląska i twórca "tryptyku śląskiego", opowiadającego o burzliwej historii regionu - utworzona nagroda będzie przyznawana osobom, które - tak jak Kutz - w szczególny sposób promują i przyczyniają się do rozwoju regionu śląskiego.
Powstała nagroda im. Kazimierza Kutza

"Z ogromną radością informujemy, że w porozumieniu z Miastem Katowice, rodziną artysty i Uniwersytetem Śląskim utworzyliśmy NAGRODĘ IM. KAZIMIERZA KUTZA. Co roku, w okolicach rocznicy urodzin Artysty, przyznawać ją będziemy osobom, które tak jak patron Nagrody, w szczególny sposób promują i przyczyniają się do rozwoju naszego regionu" - napisano na stronie Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego na Facebooku.

Pierwsza gala rozdania nagród odbędzie się w lutym 2021 roku w Teatrze Śląskim.

18 grudnia 2018 r. w wieku 89 lat odszedł Kazimierz Kutz, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów XX wieku. Studiował w Łódzkiej Szkole Filmowej rok niżej od Andrzeja Wajdy i Jerzego Kawalerowicza. Razem z nimi tworzył nowoczesne, powojenne kino. Zasłynął jako filmowy portrecista Śląska i twórca "tryptyku śląskiego", opowiadającego o burzliwej historii regionu, z którego pochodził Kutz. - Życie jest za krótkie, żeby było nieciekawe. Trzeba się nażreć tego życia. W dobrej sprawie – mówił.

Kutz w młodości chciał zostać pisarzem, ale zamiast zdawać na polonistykę po maturze, dostał się na Wydział Reżyserii PWSF w Łodzi. Studiował rok niżej od Andrzeja Wajdy, a pierwsze szlify zdobywał, asystując na planie jego pierwszych filmów: "Pokolenia" i "Kanału". Najgłośniejsze filmy Kazimierza Kutza to m.in.: debiutancki "Krzyż Walecznych", tak zwany "tryptyk śląski" ("Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca"), "Śmierć jak kromka chleba", "Pułkownik Kwiatkowski".

(-)
Onet.Kultura
15 stycznia 2021
Portrety
Kazimierz Kutz
Wątki
Nagrody

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia