Pierwsza premiera Banialuki podczas epidemii

"TUTU" - reż. Roksana Miner - Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej

Premierę spektaklu "Tutu" Katarzyny Mazur-Lejman zaprezentował w niedzielę publiczności bielski teatr lalek Banialuka. Zdaniem reżyser Roksany Miner, sztuka kierowana do młodszej widowni porusza tematykę związaną z dziecięcą wyobraźnią.

Teatr Banialuka zaprezentował premierę sztuki "Tutu"
Premierę spektaklu "Tutu" Katarzyny Mazur-Lejman zaprezentował w niedzielę publiczności bielski teatr lalek Banialuka. Zdaniem reżyser Roksany Miner, sztuka kierowana do młodszej widowni porusza tematykę związaną z dziecięcą wyobraźnią.

Sztuka opowiada o chłopcu Balbinie, który utknął w tajemniczej krainie - Wielkiej Gdybie. - To świat magiczny, który żywi się wyobraźnią dzieci. Niestety, Balbin nie ma wyobraźni, przez co Wielka Gdyba umiera. Jej strażnicy: Tutu, Dunder i Świst nie radzą sobie z tym. Ich odmienne charaktery są mieszanką, która doprowadza do śmiechu i wywołuje radość, ale nie stanowi antidotum na grożące krainie niebezpieczeństwo. Decydują się porwać Lorkę, dziewczynkę o niesamowitej wyobraźni - przybliżyła spektakl Katarzyna Dendys-Kosecka z bielskiej sceny.

Zdaniem dyrektora Banialuki Jacka Popławskiego, żyjemy w czasach, gdy młodzież dużo czasu spędza przed komputerem, w wirtualnym świecie. Zostało to spotęgowane w czasie epidemii. - To sytuacja, w której niekoniecznie uruchamia się wyobraźnię. Raczej wpada się w schematyczne, płaskie myślenie, które podrzuca nam telewizja czy internet. To jest do odczytania w spektaklu - powiedział.

"Tutu" jest pierwszą premierą Banialuki podczas epidemii. "Przygotowania rozłożyły się na kilka miesięcy. Premiera początkowo planowana była na kwiecień. Wtedy jednak dopiero zaczynaliśmy. (...) Z jednej strony praca była dość komfortowa, bo zespół nie grał innych spektakli, ale z drugiej - etap izolacji sprawił, że pracownie robiły wszystko w innym tempie" - powiedziała reżyser Roksana Miner.

Odtwórczyni roli Lorki Dagmara Włoszek-Rabska przyznała, że na początku praca w reżimie wywołanym koronawirusem była trudna. - Trzeba zachowywać odległości, ale później reżyser pokazała nam, jak wykorzystać te odległości. Myślę, że wpłynęło to korzystnie na spektakl - wyjaśniła.

Oprócz Dagmary Włoszek-Rabskiej w spektaklu wystąpią: Małgorzata Bulska, Katarzyna Pohl, Konrad Ignatowski, Adam Milewski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski i Radosław Sadowski. Autorem scenografii jest Mateusz Mirowski, muzykę skomponował Grzegorz Mazoń, a reżyserem światła jest Maciej Iwańczyk.

Spektakl jest czwartą premierą bielskiej Banialuki w obecnym sezonie. Wcześniej scena wystawiła: "Robinsona" na motywach utworu Daniela Defoe w reżyserii Marka Zakostelecky'ego, "Jestem Aki" według książki Doroty Kassjanowicz, a także baśń "Księżniczka na ziarnku grochu" Hansa Christiana Andersena w reżyserii Bogusława Kierca.

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. W 2017 r. świętował 70-lecie.

(-)
Kurier PAP
29 czerwca 2020
Portrety
Roksana Miner

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...