Pierwsza premiera sezonu

"Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)" - reż. Aneta Groszyńska - Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu

Pamiętamy ją głównie jako autorkę „Moralności pani Dulskiej”, ale swoją biografią, ilością pozostawionych tekstów, talentem i skalą zainteresowań – mogłaby obdzielić kilku artystów.

Chcemy o niej opowiedzieć, bo czujemy, że wiele jej zawdzięczamy, może więcej niż Mickiewiczom, Wyspiańskim i Sienkiewiczom. Nie opowiadała o Historii, a o historiach – o tym, co wspólne nam wszystkim, o prostych, życiowych sprawach, śmiesznostkach, małych tragediach.
Przełom wieku XIX i XX nie był łatwym czasem dla kobiety, która postanowiła mieć własne zdanie. Artystka wyśmiewana, bagatelizowana, walcząc z chorobą i nędzą, parła do przodu. Swoim życiem postawiła nam niesłabnące wyzwanie – nie poddawać się. Awanturować. Walczyć o swoje. Wygrywać porażki.

Transmitowała głos pokrzywdzonych. Piętnowała krzywdy wyrządzone wykluczonym swojego czasu. Nie oglądała się na resztę. Traktowała wolność jako najwyższą wartość. Zapolska – Superstar.

Na podstawie biografii Gabrieli Zapolskiej tworzymy teatralny zabawny muzyczny kolaż biograficzny. W scenerii prowincjonalnej świetlicy, stawiamy pomnik jednej z zapomnianych bohaterek, i zadajemy widzom pytanie: czy już żyjesz pełnią życia?

Można inaczej!

Premiera / 16 października 2015r. / godz. 19.00 / Scena Kameralna

Prezentacje popremierowe:

17 października 2015 / godz. 19.00 / Scena Kameralna
18 października 2015 / godz. 17.00 / Scena Kameralna / spektakl EDU, na który zwracamy uwagę wszystkich nauczycieli, uczniów i tych, którzy chcą WIEDZIEĆ WIĘCEJ – wzbogacony o prezentację strony edukacyjnej spektaklu, spotkanie z twórcami i pokazową lekcję teatralną – performatywny wykład O CZYM JEST HAMLET?
Tym spektaklem inaugurujemy 16. DNI DRAMATURGII „Dramaturgia jednorazowego użytku".

(-)
Materiał Teatru
13 października 2015

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...