Pierwsza premiera w sezonie

"Madame Butterfly" - reż: Waldemar Zawodziński - Opera Krakowska

25 września br. na Dużej Scenie przy ul. Lubicz 48 odbędzie się premiera opery Giacomo Pucciniego Madama Butterfly.

Spektakl Opery Krakowskiej przygotowują Waldemar Zawodziński, wybitny polski reżyser  i scenograf oraz Tomasz Tokarczyk, Kierownik Muzyczny Opery Krakowskiej. Wyjątkowo piękne kostiumy jednej z najwybitniejszych polskich kostiumografów - Marii Balcerek, efektowny ruch sceniczny w opracowaniu Janiny Niesobskiej, wykorzystanie nowoczesnej technologii sceny budynku Opery przy ul. Lubicz 48, a także muzyka mistrza Pucciniego gwarantują niezapomniane przeżycia.

Wrześniowa premiera towarzysząca tegorocznemu VI Kongresowi Kultury Polskiej pod patronatem Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego, będzie wielkim wydarzeniem dla Krakowa, Małopolski i polskiej sceny muzycznej. 

Madama Butterfly, to jedna z najpiękniejszych historii o zawiedzionej miłości. Opowiada  o związku gejszy Cio-Cio-San z porucznikiem amerykańskiej marynarki. Ich małżeństwo nigdy nie było poważnie traktowane przez Amerykanina, za to Cio-Cio-San pozostała, niczym Penelopa, wierna ukochanemu. Długie oczekiwanie na jego powrót, rozbudzone nadzieje w zderzeniu z okrutną prawdą kończą się dla bohaterki tragicznie.

„Madama Butterfly”, wystawiona w lutym 1904 roku w mediolańskiej La Scali przyniosła Pucciniemu, będącemu u szczytu sławy, sromotną klęskę. Przeświadczony o wartości dzieła kompozytor szybko otrząsnął się z ciosu. Wprowadził korekty do partytury i w trzy miesiące później pokazał operę w tetrze w Brescii, tym razem z wielkim powodzeniem. Od tamtej pory do dziś utwór utrzymuje się w repertuarze światowym. Ambicją największych głosów sopranowych była interpretacja partii głównej bohaterki. Śpiewały ją Maria Callas, Victoria de los Angeles, Renata Tebaldi, Mirella Freni, Renata Scotto, Jadwiga Romańska, Teresa Żylis-Gara. Nic dziwnego, postać Cio-Cio-San dominuje w operze, a skala nastrojów, wpisanych w rolę zawiera radość i miłosne uniesienie, tęsknotę i przygnębienie, gniew, rozpacz i rezygnację.

(-)
Materiały Opery
5 września 2009

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia