Pierwsza premiera w Teatrze Rozbark

"Legendy" - Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark - 2014-05-31

„Legendy”. Taneczną adaptację książki „Nowe legendy miejskie. Śląsk”, w choreografii Kai Kołodziejczyk, proponuje widzom od 10 roku życia Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK. Premiera 31 maja (sobota), godz. 18.00.

Pierwsza produkcja Teatru ROZBARK, miejsca otwartego na taniec, sztukę współczesną i artystów. Na deskach Teatru zatańczą znakomici tancerze, pracujący pod okiem wybitnej choreografki Kai Kołodziejczyk. Dramaturgiem w projekcie jest Rafał Urbacki. Muzykę do spektaklu skomponowali Ania Brachaczek & Hrabia Fochmann (BiFF), a partnerem całego przedsięwzięcia jest Fundacja Moma Film. Scenografię wykonała Margaret Krawecka, a kostiumy Paulina Plizga.

„Legendy" to spektakl inspirowany książką „Nowe legendy miejskie. Śląsk". Podsumowuje ona literacko-scenariuszowy etap projektu o tej samej nazwie, w którym wzięło udział blisko 1000 uczniów klas trzecich śląskich szkół podstawowych (z Bytomia, Katowic, Chorzowa, Zabrza, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Piekar Śląskich).

Napisane i zilustrowane przez dzieci i młodzież legendy – nowe opowieści o śląskich miastach, pozwalają spojrzeć na śląską przestrzeń przez pryzmat wrażliwości i wyobraźni młodych ludzi. I to właśnie ich wyobraźnia staje się podstawową inspiracją przedstawienia. Spektakl nawiązuje do wybranych przez choreografkę niesamowitych opowiadań zainspirowanych regionem Górnego Śląska (na nowo napisana historia osiedla Gwiazdy czy Spodka) i sytuacjami, jakie wydarzyły się lub wydarzyć się mogły na Śląsku.

Realizatorzy budują taneczną adaptację poszczególnych legend. Scena staje się miejscem, gdzie spotykają się bohaterowie barwnych opowiadań zasłyszanych w domu, w szkole lub wymyślonych przez dzieci. Na scenie wyląduje spodek, pojawią się kosmici, a duchy straszące w budynkach pokażą się w nowym wcieleniu. Taniec, muzyka, kolorowe kostiumy i scenografia przeniosą widza w świat dziecięcej wyobraźni. „Legendy" stają się zbiorem opowieści o współczesnej aglomeracji śląskiej. Zasłyszane historie, przytaczane anegdoty, pogłoski osiedlowe – wszystko to mogło zdarzyć się naprawdę... ale czy się zdarzyło?

Zapraszamy również na premierę 31 maja (sobota), godzina 18.00.

(-)
Materiał Teatru
29 maja 2014

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...