Pierwsza premiera w tym roku

"Wiedźmy" - reż. Krzysztof Jasiński - Krakowski Teatr Scena STU

"Wiedźmy" w reż. Krzysztofa Jasińskiego, na motywach szekspirowskich dramatów, będą pierwszą tegoroczną premierą Krakowskiego Teatru Scena STU. Premierowy spektakl odbędzie się w niedzielę.

Krzysztof Jasiński wraca do twórczości Williama Szekspira po inscenizacjach "Hamleta" (w 2000 i 2012 r.) oraz "Króla Leara" (w 2010 r.).

"Wiedźmy" powstały na podstawie kilku szekspirowski dramatów, które łączą postacie tajemniczych tytułowych wiedźm.

- Chciałem zrobić przedstawienie, które przede wszystkim podsumuje moje dotychczasowe doświadczenia z Szekspirem, ale również moją pracę nad słowem - powiedział reżyser.

W spektaklu Jasińskiego, podobnie jak w utworach angielskiego dramaturga, bohaterowie często występują parami. "Mówimy Hamlet, od razu pojawia się Ofelia, mówimy Romeo, pojawia się Julia, przy Makbecie zawsze - Lady Makbet, przy Otellu - Desdemona" - wymieniał reżyser.

Jednym z głównych tematów przedstawienia jest inkarnacja i predestynacja. W teatrze, niczym w magicznym kotle czarownicy, losy bohaterów mieszają się, oni sami przechodzą szereg przeobrażeń, by ukazać się na scenie w kolejnych wcieleniach. Idea transformacji zakłada ruch ku coraz doskonalszemu wcieleniu dobra - lub zła. Zagadką pozostaje, w którą stronę podążą bohaterowie Szekspira.

Tytułowe wiedźmy to postacie zarówno żeńskie, jak i męskie. W obsadzie widzowie zobaczą aktorów związanych ze STU. W postać Prospera na zmianę będą się wcielać Jerzy Trela i Andrzej Róg. W dublujących się obsadach zagrają: Urszula Grabowska-Ochalik, Paulina Kondrak, Radosław Krzyżowski, Dorota Kuduk, Krzysztof Kwiatkowski, Grzegorz Mielczarek, Agata Myśliwiec-Grząślewicz, Krzysztof Pluskota, Joanna Pocica, Beata Rybotycka, Dariusz Starczewski, Marcin Zacharzewski oraz Krzysztof Zawadzki.

Szczególnie widowiskowym elementem przedstawienia są - jak zapowiedzieli twórcy - animacje multimedialne. Julia na spowitym bluszczem balkonie, wychodzące z tła czarownice, czy lejące się z kielicha wino - to tylko niektóre elementy magicznego świata zbudowanego przez krakowskie studio animacji. Autorem scenografii jest Justyna Łagowska, a muzyki Piotr Grząślewicz i Marcin Hilarowicz.

Beata Kołodziej
Kurier PAP
19 stycznia 2018

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia