Pierwsza taka w Polsce - Noc Chórów

„Rozśpiewany Rynek" - festiwal Noc Chórów w Rudzie Śląskiej

W niedzielę, 19 maja w Rudzie Śląskiej rusza festiwal Noc Chórów. To pierwsza tego typu impreza chóralna na Śląsku i w Polsce – prawie trzystu chórzystów zaśpiewa tego wieczoru dla mieszkańców miasta. W sercu Śląska - samym centrum Nowego Bytomia.

Tego wieczoru wybierzcie się na spacer po zabytkowej dzielnicy Rudy Śląskiej – Nowym Bytomiu by w plenerze posłuchać muzyki.

Festiwal rusza o godz. 17, na placu Jana Pawła II, projektem „Rozśpiewany Rynek", w którym udział weźmie prawie trzystu chórzystów, z dziesięciu różnych zespołów chóralnych m.in. z Chóru Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Katowicach, Chóru Zespołu Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej, Akademickiego Zespółu Muzycznego Politechniki Śląskiej, Chóru Dziecięcego Gaudeo ze Świerklan i chóru Przednutka z Kobielic, zespółu Kameralnego Santarello, Chóru Salezjańskiego Zespołu Szkół Publicznych - Cantores don Bosco. Gościem specjalnym festiwalu jest Improwizujacy Chór Csikszerda z Węgier.

Wszystkie zespoły kolejno w odstępach ok. 20 minut wystąpią w siedmiu różnych, położnych od siebie w bliskiej odległości miejscach m.in. w klubie Druid, miejscowej Szkole Muzycznej czy w Wodnej Wieży i z różnorodnym repertuarem - w muzyce klasycznej, współczesnej, dziecięcej, folklorze ale także w jazz-popie.

Ideą festiwalu jest bliskie spotkanie mieszkańców z muzyką chóralną i wspomnienie bogatych tradycji śpiewu na Śląsku. W przeciwieństwie do większości chóralnych imprez formuła Nocy Chórów nie jest oparta na rywalizacji czy konfrontacji, ale spotkaniu z publicznością, poczuciem wspólnoty i dzielenia się pasją z szeroką publicznością. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich, a wstęp na wszystkie występy jest wolny.

Szczegółowy program na facebookowym fanpage'u Nocy Chórów 2018 oraz stronie internetowej www.rudanocchorow.pl.

Alexandra Kozowicz
Materiał organizatora
10 maja 2018

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia