Pierwsze kroki w teatrze

„Droga" - reż. Beata Bąblińska i Monika Kabacińska - Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie

Gnieźnieńska scena po raz pierwszy zaprasza do siebie najnajmłodszych na spektakl adresowany do dzieci. „Droga" oficjalnie inicjuje artystyczne prezentacje w nowej sali przeznaczonej na działania edukacyjne. Gnieźnieńska scena do współpracy zaprosiła niezwykle doświadczony w tej dzie-dzinie, niezależny Teatr Atofri, który od 2008 roku prezentuje swoje spektakle najmłodszym widzom w Polsce i na całym świecie. Pojęcie „drogi" i rzeczywiste drogi, które przebywają dzieci, a którym towarzyszą dorośli będą dla nich punktem wyjścia. Prapremiera „Drogi" już 9 lutego o g. 18.00.

Punktem wyjścia pracy nad spektaklem było abstrakcyjne pojęcie „droga" – droga życia, własna ścieżka, a także rzeczywiste drogi, które przebywają dzieci same lub razem z dorosłymi: pierwsze kroki, wyprawy do przedszkola, do babci, do sklepu, spacery, a także marzenia o jeżdżeniu pociągiem, a nawet o lataniu. Także droga, która wiąże się ze spotkaniami – tymi chwilowymi, krótkimi, a także tymi bardziej wymagającymi: z inną osobą. – W procesie pracy nad przedstawieniem droga była dla nas także drogą do widza, szczególnym doświadczeniem, jakie daje tworzenie teatru dla małych dzieci – mówią reżyserki spektaklu. Chcemy towarzyszyć dzieciom podczas ich wyprawy w kosmos i stawiania pierwszych kroków w teatrze – dodają.

Tego w Gnieźnie jeszcze nie było, bo oferta dla autentycznych maluchów, czyli dzieci już od 2 roku życia to zupełne novum w repertuarze Teatru Fredry. Autorkami scenariusza i reżyserkami spektaklu są Beata Bąblińska i Monika Kabacińska. Twórczynie zadbały, by aktorki i widzowie znalazły się bardzo blisko siebie, a w przedstawieniu nie było gwałtownych zmian świateł i drażniących dźwięków. By stworzyć możliwie najbardziej przyjazną najnajom atmosferę, do współpracy zaprosiły absolwetkę UAP – niezwykle doświadczoną w tej materii scenografkę Elżbietę Cios – współpracującą z Teatrem Atofri już od 2010 r. natomiast o przestrzeń dźwiękową zadbał Łukasz Pospieszalski – klawiszowiec, pianista, kompozytor i aranżer. Na scenie zobaczymy dwie aktorki, absolwentki Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (dawniej PWST) – Zuzannę Czerniejewską – gościnnie występującą na gnieźnieńskiej scenie oraz Kamilę Banasiak.

Niezwykle istotnym elementem towarzyszącym premierze jest projekt edukacyjno-artystyczny „DROGA do teatru" kierowany do dzieci od 6 miesiąca do 6 roku życia oraz ich opiekunów. Jego celem jest zaprojektowanie wydarzeń, dzięki którym najmłodsi będą mogli uczestniczyć w działaniach kulturalnych, związanych przede wszystkim ze sztuką teatru. Od stycznia do czerwca 2018 roku w Teatrze Fredry odbywać się będą bezpłatne warsztaty do spektaklu „Droga", warsztaty w przedszkolach, zajęcia dla małych dzieci i ich opiekunów, a także spotkania informacyjne o sztuce dla najnajów. Projekt „DROGA do teatru" jest sfinansowany ze środków Fundacji PZU.

 

(-)
Materiał Teatru
10 lutego 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia