Pierwsze od kilku dekad

"Cyrk w świecie widowisk" - redakcja Grzegorz Kondrasiuk - Warsztaty Kultury w Lublinie

„Cyrk w świecie widowisk" – tak brzmi tytuł pierwszej od kilku dekad publikacji naukowej o cyrku w języku polskim, która ukaże się już 2 marca

Ta publikacja nie mogła powstać nigdzie indziej, jak tylko w Lublinie – mieście, w którym organizowany jest Carnaval Sztukmistrzów, największy w Polsce festiwal sztuki Nowego Cyrku. Jest to pierwsze od kilku dekad wydawnictwo naukowe w języku polskim, ukazujące fenomen cyrku w jego historycznym i współczesnym kształcie.

- Myśl o stworzeniu tej książki towarzyszyła nam od wielu lat. Cyrk – zarówno w jego dawniejszej, jak i współczesnej formule – nie doczekał się w języku polskim zbyt wielu opracowań literackich i naukowych. Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja chociaż w części wypełni ten brak. Renesans sztuki cyrkowej, który obecnie obserwujemy, i który dzięki pasji i wykonywanej pracy mamy szansę współtworzyć, z pewnością zaowocuje kolejnymi tego rodzaju książkami – podkreśla Rafał Sadownik, dyrektor artystyczny Carnavalu Sztukmistrzów.

Powstanie książki „Cyrk w świecie widowisk" stało się możliwe dzięki współpracy festiwalu Carnaval Sztukmistrzów organizowanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie wraz z Pracownią Teatrologii UMCS, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Cyrk w świecie widowisk" pod red. dr Grzegorza Kondrasiuka to efekt pracy interdyscyplinarnego zespołu, dzięki czemu w ramach jednego tomu o profilu akademickim stało się możliwe opowiedzenie o widowiskach, artystach, instytucjach cyrkowych w Polsce i w Europie, począwszy od XVII wieku aż po czasy współczesne. Cyrk został tu ukazany nie tylko w ujęciu historycznym, ale i jako zjawisko interesujące antropologów, socjologów, filozofów czy estetyków. Artykuły zamieszczone w tomie zostały oparte o obszerne kwerendy archiwalne i zostały zilustrowane bogatym, unikatowym materiałem ikonograficznym.

Warsztaty Kultury w Lublinie, organizator Carnavalu Sztukmistrzów zapraszają na spotkanie promocyjne książki połączone z dyskusją z udziałem badaczy i praktyków nowego cyrku.

Kiedy: 2 marca 2018, godz. 16:00
Gdzie: Trybunał Koronny w Lublinie, II piętro
Wstęp wolny

(-)
Materiał Wydawnictwa
17 lutego 2018

Książka tygodnia

Chłopiec z łabędziem
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Ingmar Villqist

Trailer tygodnia