Pierwsze urodziny Opery w Białymstoku

wiele urodzinowych atrakcji w ostatni weekend września czeka na całe rodziny

Wiele urodzinowych atrakcji czeka na całe rodziny z okazji pierwszych urodzin Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. 28 i 29 września 2012 roku operą „Straszny Dwór" oraz musicalem „Korczak" instytucja zainaugurowała działalność.

W ciągu tego roku Operę i Filharmonie Podlaską odwiedziło prawie 207 tysięcy osób. To dla nich, i dla tych którzy nie zdążyli jeszcze przekroczyć progów nowoczesnego budynku przy ulicy Odeskiej 1, przygotowaliśmy urodzinowe prezenty. Prezenty powstały wspólnie z zaprzyjaźnionymi firmami, instytucjami czy organizacjami. Chcemy by urodzinowe prezenty trafiły do naszych widzów.

Dlatego podczas urodzinowego spektaklu „Upiora w operze" w sobotę skosztować będzie można nie tylko urodzinowego tortu, ale i „złapać" atrakcyjny prezent. Zdolni uczniowie szkół muzycznych z Białegostoku i regionu otrzymają od Fundacji Edu Pro Arte i firmy Yamaha instrumenty do ćwiczeń. W niedzielę spotkać się będzie można z „Upiorem tej opery" – Damianem Aleksandrem. Studenci Politechniki Białostockiej zaprezentują nagrodzony łazik marsjański. Piłkarze Jagiellonii Białystok spotkają się z „małymi" i „dużymi kibicami". Licytowana będzie także koszulka czterokrotnego króla strzelców polskiej Ekstraklas y Tomka Frankowskiego. Specjalne pokazy przygotowują dzieci trenujące w Sport Club Karate Białystok. To tam głównym trenerem jest mistrz świata i czterokrotny mistrz Europy w karate kyokushin – Piotr Sawicki. Wokół Opery w niedzielę od południa trwać będzie festyn rodzinny dla aktywnych. Zespół BALDSTOK zaprasza na gry i konkursy dla całych rodzin, wśród nich np. przeciągnie liny czy taczanie fajerki. Będą zawody wspinaczkowe dla najmłodszych. Nie zabraknie takich atrakcji jak zjazd linowy z Opery, trampolina czy spacer w kosmicznej kuli. W sobotę zaś Podlaskie Zawody w Podciąganiu się na Drążku o Puchar Dyrektora Opery. Odbędą się także pokazy grup sportowych m.in. Street Workout Białystok, Parkur Białystok, Baldstok, Shidokan Białystok. Także w sobotę przed budynkiem przy ulicy Odeskiej stanie Krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wspólnie z muzykami i solistami Opery i Filharmonii Podlaskiej zachęcać będziemy do oddawania krwi potrzebującym.

Nie zabraknie także działań artystycznych. W sobotę zatańczą tancerze Fair Play Crew, a uczniowie szkół muzycznych zainaugurują koncerty pod hasłem Opera Młodych. Efekty wakacyjnych warsztatów artystycznych pokażą zaś w niedzielę Chór dziecięcy OiFP oraz Studio Baletowe. Tych, którzy chcą spróbować sił na Sali baletowej zapraszamy w sobotę. Chcących sprawdzić swoje umiejętności głosowe zapraszamy w niedzielę na otwartą lekcję śpiewu, którą poprowadzi kierująca Chórem dziecięcym Ewa Rafałko. Dla tych, którzy chcą „ruszyć głową" polecamy happening artystyczno-językowy pod hasłem „Never-ending story" przygotowany przez szkolę językową Homeschool.

W weekend zapraszamy także do obejrzenia Opery z przewodnikiem i zajrzenia za kulisty. Przygotowaliśmy prezentacje pokazujące wydarzenia tego roku oraz ludzi, których zazwyczaj publiczność nie widzi na scenie. Będzie można spisać swoje życzenia do Opery na następny rok. Do tego zapraszamy na urodzinową kawę i oglądanie Białegostoku z dachu Opery. Wieczorem zaś oglądać będzie można Operę i Filharmonię Podlaską w urodzinowej iluminacji przygotowanej przez firmę Prolight.

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na rodzinny weekend.

(-)
Materiał Teatru
24 września 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia