Pierwsze urodziny Teatru

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

7 i 8 marca 2015 r., Teatr ROZBARK będzie świętował pierwszy rok obecności na kulturalnej mapie Śląska. Z tej okazji serdecznie zapraszamy wszystkich Widzów – tych obecnych i tych przyszłych – do świętowania naszego wspólnego sukcesu!

Rok temu, a dokładnie w dniach od 7 do 9 marca zainaugurowaliśmy swoją działalność m.in. spektaklem „Czterdzieści" w wykonaniu Polskiego Teatru Tańca. Nasze pierwsze urodziny uczcimy prezentacją naszej najnowszej premiery „Oddaję Ci serce", w choreografii Uriego Ivgi i Johana Grebena (liderzy artystyczni Teatru) oraz licznymi warsztatami skierowanymi do wszystkich grup wiekowych. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Pierwszych Urodzin Teatru ROZBARK.

Do wspólnego celebrowania Pierwszych Urodzin Teatru ROZBARK zapraszamy w sobotę 7 marca od godziny 14.00. Rozpoczynamy warsztatami, które będą jednocześnie toczyły się w czterech studiach. Wstęp na wszystkie warsztaty jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy (e.mail: bow@teatrrozbark.pl lub tel.: 32 428 13 11).

O godzinie 19.00 miłośników tańca współczesnego zapraszamy na spektakl „Oddaję Ci serce" w choreografii Uriego Ivgi i Joahana Grebena. Niezwykle dynamiczny, pełen zwrotów akcji spektakl oscylujący wokół tematyki miłości. Nigdy nie wiadomo, kiedy spotkamy tę jedyną osobę, która odmieni całe nasze życie... Romantyczna podróż w takt muzyki Marleny Dietrich, Deana Martina, Fryderyka Chopina, Davida Bowie'go czy Elvisa Presleya. Na scenie 8 tancerzy (Alena Lezhava, Sonia Zini, Elisa Teodori, Małgorzata Mielech, Albert Ciastek, Jin Hwan Seok, Stefano Silvino, Oliver Mahar) za pomocą ruchu opowie niezwykłą historię o miłości, o oczekiwaniu na to uczucie i zamieszaniu, jakie wprowadza ono w życie każdego z nas, kiedy się już pojawi. Po przedstawieniu zapraszamy wszystkich gości na taneczną imprezę do białego rana, w której udział weźmie cały zespół Teatru.

Spektakl „Oddaję Ci serce" będzie można również zobaczyć 8 marca (niedziela), o godzinie 18.00. Informacje o biletach i rezerwacjach: e.mail: bow@teatrrozbark.pl lub tel.: 32 428 13 11.

Z okazji Pierwszych Urodzin otwieramy szeroko drzwi naszego teatru i zapraszamy Widzów do środka! Wszystkim tym, którzy nas odwiedzili w ostatnim roku serdecznie dziękujemy! Czego sobie życzymy? Coraz więcej udanych spektakli i warsztatów oraz coraz więcej zadowolonych widzów!

PODSUMOWANIE PIERWSZEGO ROKU DZIAŁALNOŚCI
Dotychczas zaprosiliśmy do Bytomia w ramach działalności impresaryjnej kilka teatrów tańca
z Polski i z zagranicy oraz polskie teatry z repertuarem dla dzieci. Na scenie Teatru ROZBARK podczas uroczystej inauguracji placówki, w marcu 2014 roku, wystąpił Polski Teatr Tańca
z przedstawieniem „Czterdzieści". Sprowadziliśmy również Teatr Dada von Bzdulow
z przedstawieniem „Zagraj to, czyli 17 tańców o czymś", swoje przedstawienia pokazały u nas Korina Kordova („On 8th Boulevard. Right After Sinuous Curves") i Helena Ganjalyan („Une Femme Masculine"). Kaya Kołodziejczyk zagrała swoje przedstawienie „SOL", które przyciągnęło widzów nie tylko z miasta czy regionu, ale również z innych województw. W maju zaprezentowaliśmy widzom przedstawienie „FREAKS" w wykonaniu PINK MAMA THEATRE ze Szwajcarii, które spotkało się
z bardzo ciepłym przyjęciem widzów, przyciągnęło również do teatru widzów i krytyków teatralnych z całej Polski. W połowie maja na naszej scenie zaprezentowaliśmy przedstawienie „Lutosfery", pokłosie Roku Witolda Lutosławskiego, efekt kilkumiesięcznej pracy młodych polskich tancerzy
i choreografów oraz „fetish.wtf", spektakl dla wyrobionego widza teatralnego, doskonale odebrany przez śląską publiczność. W dniach 26 – 30 czerwca 2014 w ramch prologu do ROZBARK in MOTION 2015, będącego jednocześnie mocnym zwieńczeniem pierwszego, niepełnego sezonu artystycznego Teatru ROZBARK zaprezentowliśmy: premierę tancerzy Teatru ROZBARK „This Is Not
a Love Song" w choreografii Uriego Ivgi i Johana Grebena, pokaz spektaklu jednego
z najważniejszych zespołów tańca współczesnego na świecie – „If It All" Kibbutz Contemporary Dance Company z Izraela, prapremierę projektu społecznego Rafała Urbackiego pt. „Gatunki chronione", a także koncert Orkiestry Muzyki Nowej pt. „Preludia taneczne" czy spektakl Teatru Rozrywki „Osobowość zaburzona", w reżyserii i realizacji: Macieja Cierzniaka.

Jesienią na deskach Teatru ROZBARK zaprezentowaliśmy takie spektakle jak: „Ubu Król czyli Polacy", przedstawienie dyplomowe studentów, IV r. Wydziału Teatru Tańca, „Back to the roots" Teatru Bezpańskiego, „Smutki tropików" w wykonaniu studentów i abslwentów PWST, „Room 40", „Bernhard" w ramach polskiej platformy tańca czy „Zrozumieć ciszę" Agnieszki Jani. Koniec października (24.10) to niemiecka premiera spektaklu „Recording fields", w choreografii Anny Piotrowskiej (Tanzhaus NRW Düsseldorf). Spektakl powstał w ramach międzynarodowego projektu, organizowanego przez Tanzhaus NRW w Dusseldorfie. Oprócz Teatru ROZBARK w projekcie brali udział artyści z Niemiec i Francji. Ponadto byliśmy partnerami Festiwalu Ars Cameralis, w ramach którego zaprezentowaliśmy spektakle: „Objects of research" oraz „Chien naufrages". Teatr ROZBARK był również organizatorem Polskich eliminacji do SoloDuo Dance Festival (Budapeszt).

Młodym widzom pokazaliśmy przedstawienie „Przygody Kaja i Gerdy" w wykonaniu Teatru Buratino z Bydgoszczy oraz nagradzane na wielu festiwalach przedstawienie Teatru Figur Kraków „Mglisty Billy". Z myślą o najmłodszych do Teatru ROZBARK zaprosiliśmy Teatr ZL
z przedstawieniem „Kopciuszek", ponadto zaprezentowaliśmy własną produkcję adresowaną do młodego widza „Legendy", w choreografii Kai Kołodziejczyk czy naszą ostatnią premierę spektakl „Oddaję Ci serce", w choreografii Uriego Ivgi i Johana Grebena.

W pierwszym roku swojej działalności Teatr ROZBARK zaangażował się w szereg działań społecznych na rzecz lokalnej społeczności i grup zagrożonych wykluczeniem. Pedagodzy-terapeuci wciąż prowadzą zajęcia terapii przez ruch i taniec w 17 placówkach opiekuńczych dla seniorów, osób niepełnosprawnych umysłowo bądź fizycznie. Weszliśmy w bliską współpracę z Fundacją Pomocy Dzieciom Ulica, która w przestrzeniach Teatru ROZBARK przeprowadza swój projekt „Ulica" składający się z ułożonych w cykl zajęć warsztatowych. Ponadto dla lokalnej społeczności przygotowaliśmy projekt „Serece Robotnika napędza praca', którego autorem jest Rafał Urbacki.

Wielokrotnie zapraszaliśmy młodych widzów na bezpłatne warsztaty teatralne (m. in. podczas ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru, Metropolitalnej Nocy Teatrów czy przy okazji pokazu przedstawienia „Mglisty Billy"). Dla dzieci z domów dziecka udostępniliśmy pulę bezpłatnych biletów na spektakle dla młodych widzów. Tworząc plan zajęć stałych nie zapomnieliśmy również o seniorach, którzy mogą brać udział w bezpłatnych warsztatach taneczno-ruchowych.

PROGRAM PIERWSZYCH URODZIN TEATRU ROZBARK 7-8 marca 2015 roku

bezpłatne warsztaty

15.00-16.00 zajęcia dla seniorów, E. Dehn / studio C
Zajęcia o charakterze taneczno-ruchowym kierowane do seniorów oraz ich wnuków, którzy w aktywny sposób pragną wykorzystać swój czas. Poznanie różnych form tanecznych: tańców towarzyskich, tańców w kręgu i improwizacji, ćwiczeń i zabaw ruchowych oraz metod relaksacyjnych pozwoli na indywidualny rozwój w sferze ciała i ducha.

14.00-16.00 warsztaty taneczne dla młodzieży (7-12 lat), P. Wach / studio A
Zajęcia taneczne z zakresu wielu technik, takich jak: break dance, locking, popping, hype, new style, wacking, house, street tap czy dancehall. Udział w zajęciach to nie tylko solidny trening fizyczny, ale także świetna lekcja historii tańców ulicznych. Prowadzi Piotr Wach.

14.00-17.00 warsztaty kostiumograficzne dla dzieci i młodzieży (7-12 lat), N. Woźniak / sala konferencyjna
„Nowe życie starych baśni", podczas warsztatu dzieci najpierw stworzą projekty rysunkowe,
a nastepnie realizacje przestrzenne (kostiumy, które na siebie włożą) do postaci z ich ulubionych książek, bajek, filmów czy spektaklu teatralnego... Będziemy tworzyć nowy wizerunek ulubionych postaci świata dziecięcej wyobraźni. Dzieci prosimy o przyniesienie ubrań do pocięcia
i przerobienia. Resztę materiałów zapewnia organizator.

14.00 -16.00 warsztaty taneczne dla dorosłych, A. Piotrowska / studio B

Wstęp na wszystkie warsztaty jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona, wobec czego obowiązują zapisy (e.mail: bow@teatrrozbark.pl lub tel.: 32 428 13 11).

spektakle
7.03 sobota, godz.19.00 "Oddaję Ci serce", chor. Ivgi&Greben, bilety w cenie: 20 zł ulgowy,
30 zł normalny,

8.03 niedziela, godz. 18.00 "Oddaję Ci serce", chor. Ivgi&Greben, bilety w cenie: 12 zł ulgowy,
18 zł normalny,

Informacje o biletach i rezerwacjach: e.mail: bow@teatrrozbark.pl lub tel.: 32 428 13 11.

 

(-)
Materiał Teatru
2 marca 2015

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...