Pierwsze wydarzenia już w najbliższy weekend

4. Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! Kielce 11-12, 18-19, 25-26 sierpnia 2018

Tak jak zapowiadaliśmy, sierpień jest wyjątkowo gorący, zwłaszcza od artystycznych atrakcji. To już w najbliższy weekend startuje IV Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART!, adresowany, zgodnie ze swoją nazwą, nie tylko do widzów najmłodszych, ale też nastolatków, a właściwie całych rodzin.

Ideą przedsięwzięcia, organizowanego przez Teatr „Kubuś" już od czterech lat, jest zaproszenie do wartościowej rozrywki wszystkich tych, którzy spędzają lato w mieście, albo odwiedzają nasz region turystycznie.

Co ważne, festiwal rozgrywa się podczas trzech sierpniowych weekendów (11-12, 18-19, 25-26 sierpnia), a więc okazji do obcowania z teatrem jest naprawdę sporo.

Warto z nich skorzystać, bo program Hurra! ART! to najciekawsze teatralne propozycje z całej Polski, różnorodne w konwencjach i formie.

W Kielcach nie zabraknie spektakli aktorskich, ale pojawią się też przedstawiania czerpiące z teatru ruchu, tańca, scenicznej improwizacji.

Dla zupełnych maluchów, tzw. najnajów przygotowano przedstawienie „Mała wielka podróż" wyprodukowane przez Art Fraction Foundation i Open Window Theatre, we współpracy z Teatrem Narodowym w Bergen oraz „Kuuki" autorstwa Japan Union of Theatre Companies for Children and Young People. Z kilkulatkami warto obejrzeć „Małą drakę o zwierzakach" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, improwizowane show Pauliny Drzastwy i Katarzyny Lalik „Kula Zabawula" oraz „Dwie wyspy" z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach. Dla dzieci nieco starszych, w wieku od 7 lat, wystąpi białostocka Grupa Coincidentia, która zaprezentuje spektakl „Straszka pospolita".

W nadchodzącej edycji przeglądu - podobnie jak roku temu – pojawi się rozbudowana oferta dla nastolatków: nagradzani „Krzyżacy" z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku, „Sposób na Alcybiadesa" z Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, „Sztuka latania" (z „Kubusia") oraz inscenizowane czytanie sztuki „Strajk Buziaków", zrealizowane przez młodzież z kieleckich szkół.

Stały punkt Hurra! ART! to pokazy filmów krótkometrażowych dla dzieci i młodzieży, organizowane we współpracy z Lubelskim Festiwalem Filmowym.

Nowością są bajkowe słuchowiska, zaplanowane z myślą o osobach niewidomych, ale warto dodać, że część wydarzeń tegorocznego Hurra! ART! będzie też dostosowana do odbioru osób niesłyszących.

Nowym akcentem wakacyjnego przedsięwzięcia są trwające właśnie warsztaty medialne dla nastolatków, którzy stworzą festiwalową gazetę i będą na bieżąco relacjonować przegląd (również w kieleckich mediach). A wśród innych dodatkowych wydarzeń towarzyszących spektaklom jest m.in. „Spacer z pasją".

Pomysłodawcą IV Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! jest dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" – Robert Drobniuch, a kierownikiem programowym – Justyna Czarnota (na co dzień szefowa działu Pedagogiki Teatru Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie). Zaproponowany przez nich tegoroczny repertuar imprezy odbywa się pod hasłem „Odwagi" , które ma wyrażać zachętę do spotykania z teatrem i sztuką oraz pasjonujących wypraw w głąb wyobraźni.

Zapraszamy więc do wspólnej zabawy i oswajania codziennych lęków, tak aby nie bać się uczuć, marzeń i radosnego odkrywania świata.
Zwłaszcza w wakacje!

Szczegółowe informacje o wydarzeniach festiwalu (część jest zupełnie bezpłatna), a także pełny program imprezy są dostępne na stronie: www.teatrkubus.pl

IV Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Miasta Kielce.
Partner: Wodociągi Kieleckie
Patronat honorowy: Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak oraz Prezydent Miasta Kielce – Wojciech Lubawski
Patronat medialny: TVP3 Kielce, Internetowa TV Kielce, Telewizja Świętokrzyska, e-teatr, Gazeta Wyborcza, Echo Dnia, Radio Kielce, Radio eM Kielce, Radio Fama, PIK

Jolanta Świstak
Materiał organizatora
7 sierpnia 2018
Wątki
Lato 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia