Pierwszy dzień festiwalu za nami

13. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”

Wczoraj o godz. 10.00 z maszyny do otwierania festiwali, uruchomionej wspólnymi siłami Wiceprezydent Marzeny Szuby, dyrektor Małgorzaty Langier i najmłodszego widza, wysypały się z hałasem brzęczące różności, dając znak, że 13. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Katowice – Dzieciom można uważać za otwarty!

Zaraz potem pierwszy konkursowy spektakl pokazał Białostocki Teatr Lalek. Lenka w reżyserii Katy Csató to sceniczna wersja książki węgierskiej autorki, Katalin Szegedi. Jej bohaterka, mała ruda dziewczynka, jest trochę grubsza niż rówieśnicy i bardzo samotna. Kameralny spektakl bez słów porusza problem tolerancji i akceptacji siebie, ale czyni to w pogodny sposób i bardzo prostymi środkami, wychodząc naprzeciw dziecięcej wyobraźni.

Po południu wspaniały popis gry aktorskiej dał Brazylijczyk mieszkający na stałe w Holandii, Duda Paiva. Jego Bękart! inspirowany powieścią Borisa Viana Wyrywacz serc to surrealistyczna, pełna ironii, ale też chwilami wzruszająca historia, w której groteska miesza się z tragikomedią i absurdem, a oryginalna forma plastyczna i perfekcyjna gra aktora-tancerza, łączącego animację lalki z animacją własnego ciała, bardzo silnie oddziałują na emocje widza.

Dzień zakończyła premierowa inscenizacja gospodarzy – Kordian Juliusza Słowackiego w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, ze scenografią Mirka Kaczmarka i muzyką Dominika Strycharskiego. Burząc konwencje i myślowe schematy, spektakl zmusza do spojrzenia na nowo na nasze narodowe mity, do poważniej refleksji nad tym, co się wokół nas dzieje, co nas otacza, w czym sami głęboko tkwimy. Część widzów odkryła ze zdziwieniem, jak bardzo ten romantyczny dramat okazał się aktualny...

Renata Chudecka
Materiał organizatora
18 października 2018

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia