Pierwszy gościnny

Gabriel Chmura - dyrygentem "Parii" Stanisława Moniuszki

Urodził się we Wrocławiu, a dorastał w Izraelu, gdzie ukończył studia na Akademii Muzycznej w Tel Avivie z dyplomami z kompozycji, fortepianu i dyrygentury. Studia dyrygenckie kontynuował u Pierre'a Dervaux (Paryż), Hansa Swarowsky'ego (Wiedeń) i Franco Ferrary (Siena).

W 1971 roku został laureatem I nagrody w Konkursie Herberta von Karajana, a także otrzymał Złoty Medal w Konkursie Cantelli (Mediolan). W 2012 został uhonorowany Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jan Kiepury w kategorii „najlepszy dyrygent". W następnym roku Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyznała mu tytuł Doktora Honoris Causa, w uznaniu twórczego wkładu i szczególnych zasług dla rozwoju sztuki muzycznej, życia artystycznego oraz promocji muzyki polskiej. W czerwcu 2017 został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis".

Pracował jako dyrektor muzyczny w Theater Aachen, Bochumer Philharmonic, National Arts Centre Orchestra w Ottawie (z którą odbył tournée w Ameryce Północnej, występując m. in.  w Carnegie Hall) i w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Zadebiutował w 1974 spektaklem "Otello' Verdiego w Operze w Monachium. Później prowadził opery: "Samson i Dalila" Saint-Saënsa (Barcelona), "Werther" Masseneta (Opera Paryska) i "Złoty kogucik" Rimskego-Korsakowa (Théâtre du Châtelet). Do najważniejszych realizacji zalicza dzieła Mieczysława Weinberga "Pasażerka" (Warszawa) i "Portret" (Nancy), obydwie w reżyserii Davida Poutney'a oraz "Lady Makbet mceńskiego powiatu" Szostakowicza i "Parsifal" Wagnera w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W marcu 2018 w poznańskiej operze premierę miała nowa inscenizacja „Śpiewaków norymberskich" Wagnera, nad którą Chmura objął kierownictwo muzyczne. Dzieło zostało zaprezentowano w Polsce pierwszy raz od ponad stu lat, dzięki czemu poznańska realizacja zyskała międzynarodowy rozgłos.

Artysta nagrywał z London Symphony dla wytwórni DGG oraz z orkiestrami radiowymi w Berlinie i Monachium dla CBS. Nagrania symfonii Haydna z National Arts Centre Orchestra dla CBS, zostały uznane za „Best Choice" przez American Record Guide. Gabriel Chmura popularyzuje za granicą twórczość polskich kompozytorów, wielkim sukcesem okazało się nagranie płyt z utworami Weinberga dla wytwórni Chandos.

Gabriel Chmura od sezonu 2012/2013 pełni obowiązki dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu, a od 2015 jest pierwszym gościnnym dyrygentem Filharmonii Krakowskiej.

Piotr Tkacz
Materiał Opery
27 czerwca 2019

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...