Pierwszy spektakl w cyklu "Małe formy teatralne"

"Ferdydurke" - reż. Radosław Kasiukiewicz - Wrocławski Teatr Lalek

To pierwszy spektakl w ramach nowego cyklu "Małe formy teatralne" skierowany głównie do młodzieży gimnazjalnej i licealnej oraz widzów dorosłych. Premiera 18 stycznia.

Spektakl Radosława Kasiukiewicza koncentruje się wokół jednego z podstawowych zagadnień "Ferdydurke" - problemie Formy. Aktorzy za pomocą lalek obrazują proces powstawania stereotypowych klisz, tak bardzo utrudniających międzyludzką komunikację.

To bardzo dynamiczne, oparte na wyraźnym rytmie przedstawienie jest swego rodzaju zabawą z publicznością - nie ma w nim wprawdzie typowej interakcji, ale aktorzy utrzymują z widzami bezpośredni kontakt.

***

Celem projektu "Małe formy teatralne", poza zaproszeniem do teatru młodego widza, jest promocja czytelnictwa i zachęcenie uczniów do sięgnięcia po książki spoza wąskiego kanonu lektur. Nazwa "Małe Formy" odnosi się do tego, że są to małoobsadowe sztuki, przygotowywane w krótkim czasie, z niewielką scenografią.

Z założenia dominantą "Małych Form" jest tekst. Przedstawienia opierają się na adaptacjach dzieł literatury współczesnej polskich i światowych prozaików (m.in. Witolda Gombrowicza, Tahara Ben Jellouna, Jeffrey'a Eugenidesa), których młodzi ludzie nie znajdą w kanonie obowiązkowych lektur szkolnych. Wspólnym tematem trzech spektakli realizowanych w tym sezonie jest szeroko pojęte dojrzewanie i wchodzenie w dorosłość.

Kolejnymi spektaklami w ramach cyklu "Małe Formy" będą:

"Dziecko z piasku" według Tahara Ben Jellouna w adaptacji Marii Wojtyszko, reżyseria Pia Partum.

Powieść szerzej nie znanego w Polsce marokańskiego pisarza niezwykle poetyckim językiem opisuje historię kobiety, która została wychowana jako mężczyzna. Jest to opowieść nie tylko o poszukiwaniu tożsamości, ale też o samej sztuce opowiadania. Muzykę do spektaklu skomponuje i wykona na żywo Tomasz Mreńca.

Premiera 01.03. 2013r.

"Przekleństwa Niewinności" według Jeffreya Eugenidesa w adaptacji Roberta Bolesty, reżyseria Łukasz Kos.

Powieść zdobywcy nagrody Pulitzera to historia pięciu nastoletnich sióstr, które kolejno podejmują próby samobójcze. Książka odniosła wielki sukces w USA, a na jej podstawie swój debiut filmowy zrealizowała Sofia Coppola.

Planowana premiera- czerwiec 2013r.

(-)
Materiał Teatru
15 stycznia 2013

Książka tygodnia

Teatr bliskiego kontaktu
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Katarzyna Kalinowska, Katarzyna Kułakowska, Emilia Zimnica-Kuzioła, Ewelina Wejbert-Wąsiewicz

Trailer tygodnia