Pierwszy w kraju teatr na kółkach

Śląski Teatr Tańca

Taneczne show na wózkach? Tak! Tylko w Bytomiu. Śląski Teatr Tańca właśnie szuka aktorów. Nie od dziś wiadomo, że Śląski Teatr Tańca potrafi zaskoczyć nawet najbardziej wymagającego widza. Spektakle, w których najważniejszą rolę odgrywa aktor-tancerz stojący pośrodku sceny, tkwiący w bezruchu przez godzinę. Pokazy tańca współczesnego w zabytkowym gmachu Elektrociepłowni Szombierki. Zajęcia dla 70-latków. Warsztaty dla dwulatków. Teraz czas na teatr tańca ... na kółkach

To nie są żarty. Do końca stycznia trwa nabór do nowego teatru "Kierunek", gdzie taneczne szlify zdobywać będą osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich. Zgłoszenia chętnych do pierwszej w Polsce tego typu szkoły przyjmowane są drogą elektroniczną lub elefoniczną (tel. 281 82 53, 281-82-55, e-mail: a.nowak@stt.art.pl).

Do tej pory ŚTT przygotowywał jedynie projekty we współpracy z niepełnosprawnymi. - Finalnym produktem był spektakl przed szeroką publicznością. Teraz naszym zamierzeniem jest stworzenie stałego teatru - podkreśla Katarzyna Furmaniuk, zastępca dyrektora ds. rozwoju ŚTT.

- Pamiętam spektakl, w którym choreograf postawił na grę z widzem. Osoby poruszające się po scenie na wózkach w pewnym momencie wstały. Publiczność zamarła. Sztuka dowiodła, że wózek stanowi jedynie rekwizyt, dodatek. Uwagę przykuwają artyści - wspomina dyrektorka.

Tancerze spotykać się będą raz w miesiącu w weekendy. Do poniedziałku ŚTT otrzymał już kilka zgłoszeń. - Zapisują się chętni również spoza naszego regionu, dopytują o możliwość noclegu na terenie miasta - zdradza Anna Nowak.

Ci, którzy choć raz zasmakowali tańca integracyjnego są pod wrażeniem.
- Warto spróbować dla poprawy sprawności motorycznej. W czasie tańca wykonujemy takie ruchy, których człowiek niejednokrotnie nie jest w stanie sobie wyobrazić - mówi poruszający się na wózku Sławomir Szweda, uczestnik pięciu edycji projektów dla niepełnosprawnych ogłoszonych przez Śląski Teatr Tańca.

Pierwszy show - w wakacje. Nowi tancerze integracyjnego teatru "Kierunek" w lipcu br. wezmą udział w dwutygodniowych Warsztatach Integracyjnego Teatru Tańca w ramach XVIII Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej w Bytomiu z udziałem zagranicznych instruktorów. Będzie to pierwsze show nowopowstałego teatru.

Katarzyna Nylec
Polska Dziennik Zachodni
13 stycznia 2011

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...