Pieskie życie

"Psiunio" – reż. Andrzej Dopierała – Teatr Bez Sceny

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale czy człowiek jest najlepszym przyjacielem psa? Choć w „Psiuniu" właśnie o psa wszystko się rozchodzi, to nie on jest głównym bohaterem tej historii.

W okolicznościach szczeknięć, sapania i warknięć obserwujemy relację dwojga ludzi, którzy zapomnieli już jak wprost rozmawiać o swoich uczuciach. To lekka i zabawna komedia pełna ukrytych sensów, kłopotliwie wypowiedzianych słów i nierozwiązanych konfliktów.

Teatr Bez Sceny to miejsce, w którego murach drzemie artystyczny duch. Losy oficyny przy ulicy 3 maja 11a w Katowicach zapisały się na kulturalnej mapie historii. Na początku XX wieku w tym właśnie budynku utworzone było pierwsze w Katowicach kino nieme, a w czasie II Wojny Światowej, odwiedzany przez nazistów, kabaret. Atmosfera panująca w tym miejscu jest niepowtarzalna. Dyrektor (Andrzej Dopierała) przed spektaklem wita się z widzami, z zapartym tchem opowiada o historii oficyny i samego teatru, kreśląc w powietrzu mapy przedwojennego kina. To kameralne miejsce odwiedzić powinien każdy katowiczanin... i nie tylko!

Andrzej Dopierała, reżyser, aktor i dyrektor Teatru Bez Sceny jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Był aktorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a od 1982 roku gra w Teatrze Śląskim w Katowicach. Teatr Bez Sceny założył w 1997 roku. W „Psiuniu" gra rolę Alexa, odpowiedzialny jest również za reżyserię przedstawienia.

Pewnego dnia Alex wraca do domu bez psa. Obserwujemy małżeństwo z długim stażem, które rozpoczyna gorliwe poszukiwania. Pies staje się pretekstem do kłótni, refleksji oraz powrotu widm z przeszłości, w które uwikłany staje się również przyjaciel rodziny Adam. Kreacje aktorskie Anny Kadulskiej, Andrzeja Dopierały i Dariusza Wiktorowicza sprawiają, że widownia raz po raz wybucha gromkim śmiechem.

Pełna niedomówień komedia Teatru Bez Sceny bawi niejednoznacznym humorem słownym, jak i sytuacyjnym. „Psiunio" to prawdziwa gratka dla miłośników psów, ale też dla tych, którzy psów nie cierpią, a tak naprawdę dla wszystkich, którzy lubią dobrą rozrywkę!

Julia Walczak
Dziennik Teatralny Katowice
21 czerwca 2021

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia