Pieśni Leara na WST

33. Warszawskie Spotkania Teatralne

"Pieśni Leara", spektakl-koncert-oratorium Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia, który w 2012 r. zrobił furorę na słynnym festiwalu teatralnym w Edynburgu, będzie można obejrzeć na 33. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Spotkania rozpoczną się 18 kwietnia.

""Pieśni Leara" porywają sposobem przekazu, muzyką, emocjonalnością (...). Pieśni zainspirowane "Królem Learem" są teatralne, zapierające dech w piersiach. Choreografia jest doskonała, ale na pierwszym planie zawsze są głosy. Ich umiejętność uchwycenia surowych emocji jest równie potężna jak ich nieskazitelna muzykalność" - pisali pełni podziwu dla polskiego przedstawienia recenzenci m.in. z "The Herald" i "The Scotsman".

"Pieśni Leara" w reż. Grzegorza Brala, które w ubiegłym roku otrzymały prestiżowe nagrody na Fringe Festival w Edynburgu, to udramatyzowane pieśni osnute wokół szekspirowskiego "Króla Leara". Teatr Pieśń Kozła z Wrocławia przygotował jednak nie linearną opowieść, ale ukazał - jak podkreślają twórcy - "świat energii i rytmów rządzących dramatem Szekspira".

Poza "Pieśniami Leara" widzowie 33. Warszawskich Spotkań Teatralnych zobaczą 18 innych przedstawień, w tym pięć adresowanych do dzieci. Będą to spektakle w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, Jana Klaty, Pawła Łysaka i Mariusza Grzegorzka; dramaty Szekspira, Czechowa i Sofoklesa. Spotkania, które odbędą się w Teatrze Dramatycznym, Teatrze Studio i Teatrze Polskim, rozpoczną się 18 kwietnia i potrwają do 1 maja. Prawie każde przedstawienie będzie prezentowane dwa razy, by ułatwić widzom zaplanowanie wizyty w teatrach.

- To szczególny moment. Spotkania powstały tu, w tym teatrze (Teatrze Dramatycznym w Warszawie - PAP), wymyślił je dyrektor Mieczysław Marszycki i przez wiele lat realizował ich ideę - podkreślił Tadeusz Słobodzianek, dyrektor Teatru Dramatycznego, który tegoroczne Spotkania organizuje we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Chcemy wrócić do idei Marszyckiego, do festiwalu, który mówi o tym wszystkim, co najciekawszego dzieje się w polskim teatrze poza Warszawą, a także w samej Warszawie. (...) Chcemy, by nie był to festiwal dla środowiska, nie dla wąskiej grupy ludzi zajmujących się zawodowo lub amatorsko teatrem, tylko dla widzów - zaznaczył Słobodzianek.

Podczas Spotkań pokazane zostaną: "Filoktet" Sofoklesa w reżyserii Barbary Wysockiej (Teatr Polski we Wrocławiu), "Król Ryszard III" Williama Szekspira w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi), "Titus Andronicus" Szekspira w reżyserii Jana Klaty (Teatr Polski we Wrocławiu), "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa w reżyserii Pawła Łysaka (Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy).

Na tekstach zaliczanych do klasyki opiera się także przedstawienie "A ja, Hanna" - spektakl według "Trenów" Jana Kochanowskiego w reżyserii Tomasza Hynka z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Jest to opowieść o bólu i rozpaczy odrzuconego dziecka wyśpiewana w rockowym stylu. Do klasycznego tekstu - powieści Mary Shelley odwołuje się także Wojciech Kościelniak, który w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu wystawił musical "Frankenstein"

Widzowie Warszawskich Spotkań Teatralnych będą mogli zobaczyć także "Dwanaście stacji" - adaptację poematu Tomasza Różyckiego wyróżnionego Nagrodą Kościelskich. Tekst na deski Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu przeniósł Mikołaj Grabowski.

Podczas Spotkań zaprezentowane zostaną też: adaptacja powieści Doroty Masłowskiej "Paw królowej" w reżyserii Pawła Świątka (Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie), "Komedia obozowa" Roya Kifta w reżyserii Łukasza Czuja (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy), "Położnice szpitala św. Zofii" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki (Teatr Rozrywki w Chorzowie), "Korzeniec" Zbigniewa Białasa w reżyserii Remigiusza Brzyka (Teatr Zagłębia w Sosnowcu) oraz "Posprzątane" Sarah Ruhl w reżyserii Mariusza Grzegorzka (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi).

Gościem specjalnym będzie Teatr im. Jozsefa Katony w Budapeszcie, który zaprezentuje "Naszą klasę" Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Gabora Mate.

Wyboru przedstawień dokonali: recenzent teatralny i filmowy Jacek Rakowiecki oraz lalkarz, pedagog, znawca teatru dla dzieci Marek Waszkiel. Przy wyborze przedstawień kierowali się oni zasadą, że jeden reżyser może przedstawić jeden spektakl. Wyjątek zrobiono tylko dla reżysera przedstawień dla dzieci Roberta Jarosza, który przedstawi dwa spektakle. Prawie wszystkie prezentowane w tym roku spektakle powstały w ubiegłym roku.

- Teatr polski jest w świetnej formie, mam nadzieję, że udowodnią to spektakle - powiedział Rakowiecki.

Warszawskie Spotkania Teatralne są jednym z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce, organizowanym od 1965 r. Reaktywowane po ośmioletniej przerwie w 2008 r., zyskały ponownie ogromne uznanie publiczności.

(-)
Materiał Organizatora
15 marca 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia