Pieśni z Polesia w IT

archaiczny świat zachowany w pieśniach i opowieściach

"Przekroczyć granice. Pieśni z Polesia - Białoruś" to projekt, który powstał z wieloletniej fascynacji archaicznym Polesiem. Dziś prezentacja filmu i spektaklu w Instytucie Teatralnym.

Na podstawie nagrań i materiałów zebranych w latach 2011 - 2012 powstał film "Olmany", spektakl oparty na pieśniach "Olmany Interludium" oraz płyta DVD "Polesie. Na skraju bagien".

Część I

Film "Olmany"

Tytułowe Olmany to wieś na południu Białorusi, położona na skraju największego w Europie obszaru bagien. Żadne wysiłki ZSRR nie dały im rady - planowane melioracje czy budowa autostrady spełzły na niczym. Bołota są łaskawe - można na nich zbierać żurawinę i nieźle zarobić, ale też budzą respekt - są niebezpieczne. I niezmienne od wieków. Archaiczny świat, który pamiętają, wciąż żyje w tamtejszych ludziach. Zachował się w pieśniach, w opowieściach, w sposobie myślenia.

W filmie, wraz z charyzmatyczną przewodniczką, Saganichą, udajemy się w głąb bagien, słuchając barwnych historii o miejscach świętych i przeklętych. Podpatrujemy sytuacje z życia bohaterów - paradoksalne, śmieszne, wzruszające. Dotykamy reguł życia wyjętych z przeszłości, dziś dla nas nieprawdopodobnych.

Czas - 40 minut

Reżyseria: Jagna Knittel, zdjęcia: Oleksij Nahorniuk, Jagna Knittel, montaż: Andres Herrero, produkcja: Stowarzyszenie Panorama Kultur 2012

Część II

"Olmany Interludium" - spektakl w całości oparty na pieśniach. Jest próbą znalezienia formuły na pracę z tradycyjnymi pieśniami na scenie. Jest szukaniem równowagi między ich brzmieniem - treścią - a formą w jaką możemy je ubrać, nie narzucając im niczego spoza świata, w którym powstały. Wszystkie pieśni, które zostały użyte w spektaklu pochodzą z materiałów nagranych i opracowanych przez jego uczestników.

Przygotowanie muzyczne - Olga Jemieliańczyk (Mińsk)

Reżyseria - Przemysław Wasilkowski

Wykonawcy - Zespół Z lasu: Maniucha Bikont, Julita Charytoniuk, Olga Chojak, Joanna Gancarczyk, Ewa Grochowska, Anna Jakowska, Jagna Knittel, Zuzanna Lelek, Katarzyna Mikołajczak, Karolina Podrucka, Joanna Skowrońska, oraz gościnnie -Olga Jemieliańczyk.

Czas - ok. 35 minut

Spektakl powstał w ramach projektu "Głosy Europy. Tradycyjne pieśni Polesia we współczesnej kulturze -polsko-białorusko-ukraińska współpraca artystyczna", we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Współfinansowany przez DDPK Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu "Wspólne działania polsko-białoruskie 2011 i 2012".

***

"Przekroczyć granice. Pieśni z Polesia - Białoruś" Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego 22 marca 2013, godz. 19.00

BILETY 25 zł, do nabycia przed pokazem

spot krótszy: https://vimeo.com/56636910

i dłuższy: https://vimeo.com/56868613

(-)
Materiał Organizatora
23 marca 2013

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia