Pigułka kulturalna

"Maiden", "Locke & Key", Masłowska i "Czarodziejska góra"

Pandemia koronawirusa krzyżuje plany kulturze, która jednak coraz lepiej odnajduje się w sieci. Najpoczytniejsi polscy pisarze, najlepsi reżyserzy, największe teatry i najbardziej oblegane muzea przechodzą w tryb online. Co wybrać w czasie kwarantanny? Film, serial, książka, spektakl, koncert i sztuka bez wychodzenia z domu. W czasie pandemii koronawirusa nikt nie będzie się nudził. Oto wiele powodów, by nie ruszać się z domu.

Przedstawiamy dzisiejsze rekomendacje redakcji Onet Kultura.

FILM - "Maiden", reż. Alex Holmes
VOD.pl, Player, Cineman

A ta historia! Niesamowite, że nie powstała o niej jeszcze jakaś hollywoodzka superprodukcja, bo bez wątpienia zarobiłaby miliony. Wszyscy bohaterkom Alexa Holmesa wróżyli klęskę. Żeńska załoga, która bierze udział w ekstremalnie wymagających regatach żeglarskich dookoła świata: Whitbread Round The World Race. To niemożliwe – mówili. Wyłożą się na pierwszym etapie. A jednak Angielka Tracy Edwards zebrała dziewczyny i wyruszyła w podróż życia. Rzadko kino inspiruje aż tak bardzo.

 

SERIAL - "Locke & Key", Netflix

Gdy ich ojciec zostaje zamordowany w tajemniczych okolicznościach, rodzeństwo Locke'ów wraz z matką przeprowadza się do rodzinnego domu znanego jako Key House, który okazuje się być pełen magicznych kluczy, prawdopodobnie powiązanych ze śmiercią ich ojca. Dzieci zaczynają poznawać różne klucze i ich unikalne właściwości, ale budzą przy tym tajemniczego demona, który nie poprzestanie na niczym, aby zdobyć klucze. Serial Carltona Cuse'a ("Zagubieni", "Bates Motel") i Meredith Averill ("Nawiedzony dom na wzgórzu") to opowieść o dorastaniu, miłości, stracie i silnych więziach rodzinnych, a wszystko to z dużą dozą tajemnicy.
Serial "Locke & Key" to długo wyczekiwana adaptacja bestsellerowej serii komiksów autorstwa Joego Hilla i Gabriela Rodrígueza wydawanej przez IDW Comics.

 

KSIĄŻKA - Dorota Masłowska, "Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu"

"Pasożytniczą rakowatą naroślą na wyższej kulturze" nazywał Dwight Macdonald kulturę masową w 1962. Ponad pół wieku później możemy śmiało powiedzieć, że narośl ta nie tylko rozkwitła najdzikszymi kolorami, ale też całkowicie zdominowała nasze życie codzienne, środki przekazu, język potoczny i masową wyobraźnię.

Seriale i paraseriale, szkoły podrywu i tanie loty, Kuchenne Rewolucje, Azja Express i Przyślij przepis to zjawiska, które wpływają na nasze życie, nawet kiedy odsuwamy się od nich ze znużeniem i niesmakiem. I zazwyczaj mówią o naszym świecie dużo więcej, niż zamierzają.

W książce "Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu", kompilującej teksty z lat 2014-2016 Dorota Masłowska w niepodrabialnym stylu przetrząsa lumpeks kultury współczesnej, wyciągając z niego zjawiska niekoniecznie chwalebne i atrakcyjne, ale nieodmiennie barwne i wielomówne.

"To zupełnie nowy cykl, kierowany do ludzi takich jak my, nadwrażliwych, zdziwaczałych, emocjonalnie pokiereszowanych humanistów. Do tych, którzy na przekór modom, prądom, falom, pływom i horoskopom lubują się w nielubianym, interesują nieinteresującym" - pisze o książce sama autorka.
Książka miała premierę w maju 2017 roku.

Do siebie, od siebie. Andrzej Stasiuk, "Osiołkiem"

TEATR - "Czarodziejska góra" i "Nancy. Wywiad", Nowy Teatr

Teatr Krzysztofa Warlikowskiego razem z Festiwalem Malta również namawiają do niewychodzenia z domu. Internetowy program inauguruje opera skomponowana przez Pawła Mykietyna, od lat tworzącego z grupą Warlikowskiego. Poruszająca historia o dojrzewaniu do śmierci według powieści Thomasa Manna i imponujący zestaw nazwisk. Libretto stworzyła laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, autorka "Popiełuszki. Czarnej mszy" Małgorzata Sikorska-Miszczuk; a scenografię artysta sztuk wizualnych, rzeźbiarz Mirosław Bałka. Reżyseruje aktor Nowego Teatru Andrzej Chyra. "Czarodziejską górę" Jacek Marczyński nazwał "pierwszą wybitną polską operą XXI wieku". Nowy zaprasza też na kolejny tytuł, taneczny spektakl-eksperyment - "Nancy. Wywiad" Claude'a Bardouila - z genialną rolą Magdaleny Popławskiej. Transmisje na Facebooku

 

MUZYKA - Vanessa Mae - "The Violin Player"

Jedni ją kochają, a drudzy uważają, że niszczy muzykę klasyczną. Jedno jest pewne: obok młodej Lindsay Stirling Vanessa Mae jest najsłynniejszą kobietą, która zachwyciła świat swoją niezwykłą grą na skrzypcach. To dzięki niej mogliśmy chociaż na chwilę posłuchać Bacha w rozgłośniach radiowych. Co prawda jej wersja wspierana była przez mocno elektroniczne dźwięki, ale zachwycił laików muzyki poważnej na całym świecie. "Toccata & Fugue" znalazło się nawet w pierwszej trzydziestce notowania Billboard. Dzisiaj na próżno szukać już takich dźwięków na listach przebojów.

 

MUZEUM - Niedzielne oprowadzanie po wystawie "Ahmed Cherkaoui w Warszawie. Polsko-marokańskie relacje artystyczne (1955–1980) w Warszawie" z Sarą Herczyńską

Zaprezentowane na wystawie polsko-marokańskie relacje artystyczne okazują się niezwykle ważnym świadectwem transkontynentalnej wymiany kulturalnej w latach zimnej wojny. Ukazują kolejno Warszawę, Łódź i Asilah w postaci międzynarodowego tygla, znaczących miejsc skrzyżowania kultur słowiańskich, arabskich i berberskich. We wszystkich tych projektach artystycznych — będących efektem spotkania marokańskich twórców z polskimi artystami — można zaobserwować potrzebę poszukiwań nowego wyrazu w najróżniejszych dziedzinach sztuki: malarstwie, filmie, praktykach konceptualnych i grafice artystycznej. Wnikliwe prześledzenie tych relacji pozwala lepiej zrozumieć przemiany na globalnej mapie sztuki. Zaś zaskakująca z dzisiejszej perspektywy idea zbliżenia kulturalnego Polski i Maroka okazała się odegrać tu istotną rolę. Transmisja w niedzielę o 12:15.

(-)
Onet.Kultura
23 marca 2020
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...