"Pimpione" na inaugurację sezonu w Suwałkach

"Pimpinone" - reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur - Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

To pierwszy konkretny efekt podpisanego w ubiegłym tygodniu porozumienia o współpracy SOK i Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. "Pimpinone" bowiem jest produkcją przygotowaną przez Operę we współpracy z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

"Pimpinone, albo nierówne małżeństwo", to opera komiczna niemieckiego kompozytora Georga Philippa Telemanna do libretta Johanna Philippa Praetoriusa.

Swoją premierę ta "perełka" wśród barkowych oper miała 10 maja w zabytkowych wnętrzach Pałacu Branickich w Białymstoku. Na nowoczesną suwalską scenę barkowe wnętrza przeniesione zostaną dzięki multimedialnym zabiegom. Sama opera też jest bardzo współczesna, bo nie tylko temat nie zdezaktualizował się, ale i forma została "unowocześniona". Reżyserka Agnieszka Korytkowska - Mazur (dyrektor Teatru Dramatycznego) wprowadziła do realizacji opery sprzed 300 lat współczesnych bohaterów. Dwóch aktorów przyjęło role współczesnych portierów, w obecności których zabytkowe eksponaty ożywają, a nawet zaczynają śpiewać To aktorzy wprowadzają elementy komediowe, wciągają w zabawę publiczność.

"To najlepsza, najdowcipniej napisana komedia. Ma jeszcze jedną zaletę: polskie tłumaczenie opracowała wielka polska poetka Joanna Kulmowa" - opowiada dyrektor OiFP Roberto Skolmowski, pod którego okiem trwać będę we czwartek próby do spektaklu. W spektaklu wiele jest elementów prześmiewczych i wyolbrzymionych, wszystko jest w "dużych nawisach". A opowiadana dowcipnie historia dotyczy miłości mężczyzny "zramolałego" do młodej niewiasty "poszukującej" nie miłości, ale szybkiego zarobku i dobrej pozycji w społeczeństwie.

Warto dodać , że "Pimpinone" była z dużym powodzeniem pokazywana w zabytkowych wnętrzach Zamku w Łańcucie, dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich. Opera ta towarzyszyła tamtejszemu festiwalowi muzycznemu.

W Suwałkach rolę Pimpinone i Vespetty "wyśpiewają" znakomici śpiewacy : Wojciech Gierlach i Anna Wolfinger. A rolę służących i portierów "bezgłośnie" odtworzą aktorzy: Bartosz Mazur i Marcin Piejaś.

Artystom w Białymstoku i w Łańcucie towarzyszył Zespół Muzyki Dawnej Opery i Filharmonii Podlaskiej "Consort 415". W Suwałkach zaś zagra Suwalska Orkiestra Kameralna przygotowywana przez Kazimierza Dąbrowskiego.

(-)
Materiał Teatru
5 września 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia