Pingwiny dają nadzieję

"Na arce o ósmej" - Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

Dużymi brawami i gratulacjami została przyjęta premiera sztuki Ulricha Huba w kieleckim Teatrze Lalki i Aktora Kubuś. W tle był jubileusz jednej a debiut drugiej aktorki.

Nowy sezon Kubuś rozpoczął prezentacją sztuki Na arce o ósmej. Przemysław Predygier, zastępca dyrektora teatru sięgnął po tekst obsypany nagrodami i bardzo cenionego reżysera, Czecha, Petra Noslaka. To połączenia zapowiadało sukces i rzeczywiście w kieleckim teatrze można oglądać spektakl mądry, zabawny i świetnie zrobiony. 

Na arce o ósmej to niezwykłe opowiadania o trójce Pingwinów, które dostają zaproszenie na arkę Noego. Chociaż dnie upływają im na swarach nie godzą się na poświęcenie przyjaciela, kiedy Gołąb oznajmia im, że uratować się przed potopem może tylko para zwierząt. Dużo w tej sztuce mowy o bogu, wierze, przyjaźni, tolerancji. Jednak poważne problemy poruszane są w sposób zadziwiająco lekki. Dialogi są pełne humoru, który bawi dorosłych i dzieci. Akcja toczy się wartko, jest pełna niespodzianek i sytuacyjnego humoru.

Reżyser podkreśla wielowymiarowość opowieści nadając Pingwinom ludzkie kształty i na wpół klaunowskie kostiumy.

Świetnie w rolach odnaleźli się kieleccy aktorzy Błażej Wawszczyk i Michał Olszewski, debiutująca Magdalena Daniel bardzo dobrze zaczęła swą pracę pokazując dobre przygotowanie a także bardzo interesujący głos. Rewelacyjnie w roli Gołębia wypadł Zdzisław Reczyński tworząc tyleż wzruszającą co zabawną postać boskiego posłannika, Gołębia od każdej roboty.

Spektakl ma piękną oprawę: funkcjonalną i bardzo pomysłową (kielecka scena ma minimalne rozmiary) scenografię i bardzo interesujące, dowcipne kostiumy przygotował Pavel Hubicka, muzykę napisał Krzysztof Dzirma, animacje zaprojektowała Agata Kurzak.

- Ten spektakl mówi o nadziei - stwierdził po premierze Petr Nosalek. - O tym, że w nas jest ciągle więcej dobrego niż złego.

- Reżyser dołączył się do gratulacji dla aktorów, w spektaklu tak udanie zadebiutowała absolwentka uczelni w Białymstoku, Magdalena Daniel. Dyrektor teatru Robert Drobniuch gratulował i dziękował obchodzącej jubileusz 30-lecia pracy Małgorzacie Oracz, aktorce, która na kieleckiej scenie stworzyła bardzo wiele pięknych ról.

Lidia Cichocka
www.echodnia.eu
18 września 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...