Pingwiny na arce

"Na arce o ósmej" - reż. Zbigniew Sikora - Teatr Muzyczny im. D. Baduszkowej w Gdyni

"Na Arce o ósmej" najnowsza premiera Teatru Muzycznego w Gdyni to spektakl wyjątkowy. Jedyna szansa dla rodziców, którzy nie wiedzą, jak rozmawiać z dzieckiem o Bogu, śmierci i sprawach ostatecznych. Niemiecki dramaturg Ulrich Hub przychodzi im z pomocą

Do akcji wkracza trójka uroczych Pingwinowi zapracowany Gołąb. Sztuka zaczyna się kłótnią i bijatyką znudzonych Pingwinów, zwierząt, przy których "pomieszało się trochę Bogu" i stworzył ptaki zalatujące rybą, niepotrafiące latać, choć posiadają skrzydła, żyjące na wiecznej zmarzlinie. Nieoczekiwane zabójstwo żółtego motyla rodzi pytania, czy Bóg to widzi, a może On nie istnieje? Wtem zjawia się Gołąb - boski posłaniec z dwoma biletami i wiadomością, że Stwórca jest niezadowolony z wiecznych kłótni w świecie ludzi i zwierząt. Postanawia więc zesłać na Ziemię wielki deszcz, który zatopi wszystko. Świat zostanie stworzony na nowo. Decyzja jest nieodwołalna. Przetrwa tylko Arka Noego, jest na niej miejsce jedynie dla dwóch osobników z każdego gatunku. Tymczasem przyjaciół jest trzech. Dwa Pingwiny stają przed trudnym dylematem: Czy Trzeciego Pingwina o zagrożeniu nie informować? Ratować siebie? Ostatecznie postanawiają przemycić przyjaciela na pokład Arki. Tylko jak to uczynić?

Nie zdradzę, czy akcja się udała. To jeden z mądrzejszych tekstów dla dzieci, jakie napisano dla teatru. Nic więc dziwnego, że sztuka "Na Arce o ósmej" jak burza pędzi przez zagraniczne i polskie sceny.

Dialogi i akcja może nie rozbawią widzów do łez, a sympatycznych melodii skomponowanych przez Artura Guzę nie będziemy nucić po wyjściu z teatru, warto jednak zobaczyć ten godzinny spektakl. Z dziecięcą naiwnością pingwiny rozmawiają o wielkich problemach, nie udzielając jednoznacznych odpowiedzi. W zwierzęta znakomicie wcielili się Marta Smuk, Katarzyna Więcek, Tomasz Gregor i Artur Guza. Nastrojową scenografię i ładne kostiumy zaprojektowała Renata Godlewska. Reżyseria - Zbigniew Sikora.

19 marca czeka nas też premiera w Teatrze Miejskim w Gdyni - "Pies z kulawą nogą" Olgi Czekiny. Reżyseria i koncepcja scenograficzna Zdzisław Starczynowski. A w gdańskim teatrze Miniatura 27 marca "Piotruś Pan".

Grażyna Antoniewicz
POLSKA Dziennik Bałtycki
18 marca 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia