Pinokio: Reaktywacja!

"Pinokio" - reż. Konrad Dworakowski - Teatr Lalki i Aktora "Pinokio"

Dyrektorujący od końca poprzedniego sezonu Teatrowi Lalki i Aktora "Pinokio" Konrad Dworakowski chce proponować przedstawienia dla widza w każdym wieku.

Wyreżyserowany przez niego premierowy "Pinokio" proponuje teatr, który odchodząc od konwencji spektaklu dla dzieci, oferuje widzom znacznie więcej.
Choć barwny i poprawny, ale kubistyczny i nieznośnie płaski świat teatru lalek szybko znika ze sceny. Nie ma nieszczęsnego Gepetto, ani jego ciemnej chaty. Liczy się Pinokio, droga jaką przejdzie od drewnianej lalki do prawdziwego chłopca i zachodząca w nim przemiana. Umieszczony w żywym planie jako jedyna lalka, przypomina bryłowatą konstrukcją bohatera z komputerowych gier 3D. Kot i Lis (Tadeusz Płuciennik i Anna Woźniak-Płacek) kuszą go łatwą fortuną z wdziękiem Wojciecha Pijanowskiego i Magdy Masny. Nieco zwariowanej Wróżce (Anna Sztuder -Mieszek) bliżej z kolei do szalonego profesora z kreskówek. Za tą odjechaną stylistyką idzie treść. Pozorny konformizm zmienia się dla Pinokia w wartościowy kreacyjny proces. Bo o ile kindersztuba może być przydatna, o tyle niepokorny charakter i ciekawość świata są wartościami niezastąpionymi.

Dworakowski wprowadził na scenę blues-rockową kapelę, infantylnych dużych chłopców odzianych z luzacką elegancją Nawiązał tym do konwencji prześpiewanych amerykańskich filmów dla dzieci, ale i do tradycji polskiej.

W roli "prawdziwego" jak i "lalkowego" Pinokio bardzo dobrze spisał się Mariusz Olbiński. Wyraziście też zaznaczył się Włodzimierz Twardowski jako Ogniojad, dykcją dorównując takim gigantom jak Piotr Fronczewski.

W finale aktorzy zbierają oklaski przybrani w czerwone, drewniane nosy, czym mówią nam, że krnąbrny drewniany pajacyk jest gdzieś w każdym z nas i to sobie bić będziemy brawo, jeśli go w sobie odnajdziemy.

"Pinokio" w "Pinokiu" to świetny przykład jak rozbudzić w dziecku zapał do zgłębiania teatralnego rzemiosła. Wielkie brawa dla dyrektora Dworakowskiego!

Łukasz Kaczyński
Polska Dziennik Łodzki
26 października 2009

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...