Pinokio zainauguruje nowy sezon artystyczny

"Świnki 3" - reż. Łukasz Bzura - Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi

Inauguracja Sceny Ruchu Teatru Pinokio, która pokaże spektakl "Wszystko się rusza" rozpocznie w sobotę nowy sezon artystyczny Teatru. Łódzka placówka przygotowuje też na wrzesień premierę bajki "Świnki 3" według braci Grimm.

O najbliższych planach artystycznych Teatru Pinokio mówili w środę na spotkaniu z mediami dyrektor placówki Konrad Dworakowski oraz realizatorzy spektakli.

Jak powiedział Dworakowski nowy sezon artystyczny rozpocznie inauguracja Sceny Ruchu. Projekt został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w Warszawie, a rozpocznie go sobotnie przedstawienie "Wszystko się rusza" w reż. Jacka Owczarka przygotowane przez łódzką grupę artystyczną Pracownia Fizyczna. Spektakl oparty o działania performatywne i improwizacyjne jest połączony z czytaniem baśni. Tancerze i aktorzy angażują młodych widzów w zabawę i umożliwiają im kontakt ze sztuką w oparciu o taniec, ruch i obraz.

Inauguracji Sceny Ruchu towarzyszyć ma wystawa "Miasto się rusza", na której zobaczyć będzie można zdjęcia tancerzy Pracowni Fizycznej, którzy fotografowani byli na ulicach Łodzi.

Teatr Pinokio przygotowuje również na wrzesień premierę bajki "Świnki 3" według braci Grimm. Będzie to debiut reżyserski aktora Łukasza Bzury, który z Pinokio związany jest od od 10 lat. Reżyser przeniósł historię trzech świnek i wilka na Dziki Zachód. Jak mówił, jest to spektakl lalkowy przeznaczony dla dzieci od 4 lat. Będzie w nim dużo śpiewu i humorystycznych sytuacji. Przedstawienie opowiada m.in. o samotności i , trudach przyjaźni. Bzura zwrócił uwagę, że dla wielu młodych widzów będzie to prawdopodobnie pierwsze spotkanie z westernem.

Premierę zaplanowano na 27 września. Towarzyszyć ma jej otwarcie wystawy "Trzy prosiaczki".

Dyrektor teatru dodał, że spektakl został również przystosowany do prezentacji w plenerze.

Jak mówił Dworakowski oprócz przedstawień, w teatrze realizowane będą projekty artystyczne przeznaczone zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Jednym z takich projektów jest np. cykl warsztatów dla nauczycieli "Spójrz pod innym kątem", w trakcie których można dowiedzieć się np. jak tworzyć scenariusze teatralne, czy nauczyć się budowy lalek.

Realizowany ma być też projekt "Trzy po trzy", w którym udział biorą - oprócz łódzkiego "Pinokio" również Teatr Guliwer z Warszawy i Teatr Baj Pomorski z Torunia.

W nowym sezonie artystycznym Teatr Pinokio planuje w sumie trzy premiery.

(-)
(PAP)
11 września 2014

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia