Pinokio żyje na walizkach

Teatr Pinokio przeprowadza się do zrewitalizowanej dawnej fabryki Wigencja

Zespół Teatru Pinokio od kilku tygodni żyje na walizkach, w związku z przeprowadzką do nowej siedziby w zrewitalizowanej dawnej fabryce Wigencja w Łodzi. Zabytek został zmodernizowany i dostosowany do nowych funkcji, co kosztowało 42 mln zł. Pierwsze spektakle odbędą się w kwietniu.

"Wigencja rozpoczyna nowe życie. Za 42 mln zł budynki przeszły gruntowną restaurację, odbudowano je od fundamentów. Powstało tu kreatywne miejsce dla najmłodszych. Przede wszystkim przeniesiono do nowej Wigencji znany łódzki Teatr Pinokio. Duża kubatura wnętrz pozwoliła na utworzenie dwóch profesjonalnie wyposażonych scen dla 150 oraz 52 widzów. Poza tym zmieściły się też pracownie twórcze, studio nagrań, profesjonalne sale warsztatowe, biblioteka i przestrzeń na restaurację rodzinną. Całość jest pełna pozytywnej i kreatywnej energii" – podkreślił wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik na konferencji prasowej w czwartek.

Odnowa zabytkowej fabryki przedstawiana jest jako jedna z największych, a jednocześnie najbardziej efektownych modernizacji, zrealizowanych w ramach trwającego od kilku lat programu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi. Zespół budynków przy ul. Sienkiewicza powstał dokładnie 100 lat temu; jego właściciele, znani łódzcy fabrykanci Maurycy Wohlman i Adolf Goldman, urządzili w nim przędzalnię, którą nazwano Wigencja. Po II wojnie światowej budynki zmieniły przeznaczenie i przez wiele lat niszczały. Jeszcze w 2020 r. były kompletną ruiną.

Metamorfoza zabytku możliwa była dzięki wsparciu funduszy europejskich. Na terenie zrewitalizowanej fabryki posadzono 10 klonów polnych, 5 klonów zwyczajnych, 7 śliw wiśniowych. Powstało również przebicie do pobliskiego OFF Piotrkowska, które od kilku lat jest ulubionym miejscem spotkań łodzian.

"W najbliższych tygodniach ogłosimy trzy przetargi: na wynajem przestrzeni gastronomicznej, świetlicy i punktu bibliotecznego. W nowej siedzibie funkcjonować będą równolegle dwie sceny, duża i mała. Zaczynamy już 1 kwietnia warsztatami, a od 2 kwietnia zaprosimy na pierwsze spektakle na Dużej Scenie. Na otwarcie nowego sezonu kulturalnego planujemy szereg nowości repertuarowych" - zaznaczył dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi Gabriel Gietzky.

Jak zapowiedział, w programie znajdzie się koncert otwarcia, wystawa towarzysząca – podsumowująca przemiany zachodzące w Wigencji oraz trzy premiery: "Sekrety życia", "Alfabe-Ty" i "Kubuś Puchatek". Będą także cykliczne spacery performatywne z dawnej do nowej siedziby prowadzone przez pracowników Teatru.

Od kilku tygodni zespół Teatru Pinokio żyje na walizkach - do nowego miejsca przenosi się magazyn z dekoracjami, lalki, rekwizyty i sprzęt. W Wigencji do zagospodarowania będzie 4,5 tys. m kw. nowej przestrzeni.

Agnieszka Grzelak-Michałowska
Kurier PAP
18 lutego 2023

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...